Évről évre több pénzt utalnak haza a külföldön munkát vállaló román állampolgárok. A vendégmunkások által hazajuttatott pénzösszeg tekintetében Románia immár a második helyen szerepel az Európai Unió tagállamai között az Eurostat nemrég közzétett kimutatása szerint, írja a Világgazdaság.
2018-ban mintegy 3 milliárd eurót küldtek haza családjuknak a kitelepedett románok, ennél nagyobb összeget csak a kivándorolt portugálok juttattak szülőföldjükre, 3,6 milliárd eurót.
A rekordot egyébként 2017-ben állították be, az Eurostattól némileg eltérő adatokkal és módszerrel dolgozó Világbank statisztikája szerint, abban az évben 3,9 milliárd euró tett ki a külföldön élő romániai vendégmunkások által hazautalt összeg volumene. Az Eurostat adataiból az is kiderül, hogy a külföldön élő magyarok a románok által hazautalt összeg alig tizedét juttatják el az itthon maradt családjuknak.
A Nyugat-Európában vállalt mezőgazdasági munkák miatt az otthoni közbeszédben sokszor gúnyosan „eperszedőkként” emlegetett román vendégmunkások a 2008-ban kirobbant gazdasági világválság idején is szorgalmasan küldték haza megtakarításaikat, amelyek
egy időben meghaladták a Romániában végrehajtott közvetlen külföldi tőkebefektetéseket is.
A legfrisebb adatok szerint 5,6 millió polgár alkotja a román diaszpórát, a legnagyobb egy-egymillió főnél népesebb közösség Spanyolországban és Olaszországban él. A kivándorlás pedig megfékezhetetlennek tűnik, hiszen csak 2018-ben több mint negyedmillió román állampolgár távozott külföldre, ráadásul csaknem 40 százalékuk felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
A lap azt is megjegyzi, hogy miközben sokan úgy vélik, hogy a diaszpórától befolyt jelentős pénzeknek csak a kereskedelem látja hasznát Romániában, és csak a foagyasztás pörgetik, valójában pótolhatatlan befektetéseket generál.