Az agrárminiszter szerint nagyon fontos és valós problémával keresték meg a balatoni borászok: komoly veszély az, hogy
akár pályázati pénzekből, présháznak épült épületek öt év fenntartási idő után hirtelen nyaralóvá avanzsálnak.
Súlyos probléma, hogy nyaralónak, hétvégi teleknek sokkal magasabb árfekvésben keresnek területeket vásárlók, mint szőlőföldnek, ahol a szőlővel "bajlódni kell", ez pedig a balatoni régióban komoly gondot okoz.
"Ezen dolgoznunk kell. Igaza van a balatoni borágazatért aggódó szőlészeknek.
Mindent el kell követnünk azért, hogy azokat a területeket, amelyek bortermesztésre, szőlőtermesztésre kiválóan alkalmasak, meg tudjuk őrizni a szőlőtermelés számára"
- hangsúlyozta Nagy István.
Az agrárminiszter szerint építési korlátokat kellene bevezetni, ezáltal a hagyományos szőlőművelés kerülne előnybe. Úgy vélte, a helyzet nem maradhat változatlanul, hiszen aki pihenni akar, aki nyaralót akar, az mindig magasabb árfekvésben fog területeket kifizetni. "Ezért
meg kell találnunk azt a jogi szabályozási környezetet, amely biztosítja a szőlőtermesztő övezeteink fennmaradásának lehetőségét,
hogy egy olyan kiváló övezet, mint a balatoni borrégió, megmaradhasson hosszú távon" - emelte ki Nagy István.
Ehhez kormánydöntés szükséges
"Több törvényt kell módosítanunk ahhoz, hogy meg tudjuk védeni a szőlőtermő területeket, és
nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy hogyan tudunk olyan korlátokat bevezetni, amely kifejezetten a szőlőtermesztőket hozza előnybe"
- közölte Nagy István.
Az agrárminiszter kifejtette azt is, hogy nem lehet hagyni, hogy egy olyan kiváló, elsőrendű borrégió, mint a Balaton, hátrányt szenvedjen nemzetközi megítélésben. Nem akarják, hogy a Balaton olyan, nyaralókkal övezett tó legyen, ahol a szőlő mint egy dísznövény szerepeljen. Ez ellen az Agrárminisztériumnak minden eszközzel fel kell lépni - összegezte Nagy István.
A teljes beszélgetést meghallgathatják az InfoRádió bormagazinjának szeptember 12-i adásában.