Nem kell félni a műszaki pályától – ezt üzenték a kiállítók a főleg középiskolás lányoknak a TechCsajok elnevezésű rendezvényen. Az eseményről az InfóRádiónak nyilatkozó Dirk Wölfe, a szervező Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara kommunikációs vezetője hangsúlyozta:
Magyarországon a munkaerőpiacról nagyon hiányoznak a mérnökök, főleg a műszaki beállítottságú nők.
Ezen szeretne változtatni a TechCsajok rendezvénysorozat. Elsősorban interaktív kiállítást szerveztek, ahol mindent ki lehet próbálni vagy beszélni a cégek képviselőivel.
A eseményen kiderült: egyre több magyarországi vállalatnak van szüksége jól képzett szakemberekre, különösen a technika, a természettudományok vagy az informatika területén. Az egyetemisták közül 53 százalék ugyan a lányok aránya, viszont
számítástechnikai képzésre 15 százalékuk, elektronikaira csak 6 százalékuk jár.
Fábián Ágnes, a Henkel Magyarország ügyvezető igazgatója az InfoRádiónak elmondta: meglepetésükre nagyon sok lány regisztrált a rendezvényükre. Mint mondta, hosszú, tömött sorokban álltak minden stand előtt a lányok.
"Magyarországnak nagyon nagy szüksége van fiatal, friss munkaerőre, főleg a technológia területén. Elgondolkodtunk azon,
hogyan tudnánk több fiatalt rávenni arra, hogy a műszaki területre menjenek"
- mondta az InfoRádiónak Marie-Theres Thiell, az ELMŰ-ÉMÁSZ elnök-vezérigazgatója. Ezért fogott össze több magyarországi vállalat, hogy motiválják a fiatal lányokat, hogy már az egyetemen ilyen területre menjenek. A TechCsajok programot azért is tartja jó eseménynek, mert a vállalatok kiválaszthatják maguknak a legtehetségesebbeket az érdeklődők közül.
Az ELMŰ-ÉMÁSZ vezetője szerint a mai világban elengedhetetlen, hogy egy nő is tanuljon. Nagyon sok lehetősége van, hogy kiválassza, milyen életet akar magának kialakítani, de azt is meg kell tanulnia, hogyan lehet összeegyeztetni a munkát és a családot.
"Egyfajta technikai tudásra is szert kell tennie, hogy menedzselje az életét. Az ember nem mindig számíthat a férjére, a párjára, a vele egy háztartásban élőkre, így mindent magának kell megszerveznie" - mondta Marie-Theres Thiell.
"Én egy elektronikai cég vezetője vagyok, és az embereknek általában olyan kép él a fejében, hogy rúdon kell felmászni és megjavítani dolgokat, holott széles körben változó feladatok vannak. Előfordulnak abszolút jövőorientált digitális munkakörök, amelyeket fiatal kollégákkal szeretnénk betöltetni. Hogy miért kell több nő? Mert
minden rendelkezésre álló munkaerőforrást ki kell használnunk a társadalomban. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a népesség egy részét kizárjuk"
- mondta az ELMŰ-ÉMÁSZ elnök-vezérigazgatója.
2017 óta tartják meg ezt a rendezvényt. Idén négy városban, köztük Budapesten, Pécsen, Debrecenben és Békéscsabán, 41 szakmai kiállító mutatkozott be és 1142 látogató ment el az eseményre.