Kitört a nagy aranyvasárnap-káosz

InfoRádió
2017. december 1. 18:51
2017-ben december 24. vasárnapra esik, így megoszlanak a kereskedők, ki mikor hivatkozik a nyitva tartásban az aranyvasárnapra: december 17-én vagy 24-én.

A bronz-, ezüst-, aranyhétvégék jelentősége az volt régen, hogy ezen a napon akkor is szinte minden bolt kinyitott, amikor még nem volt vasárnapi nyitva tartás. A kilencvenes évek vasárnapi nyitáshullámában már az egyébként zárva tartók is kinyitottak. Jogszabály erről semmit sem mond, a karácsonyi nyitvatartásról is csak annyit, hogy december 24-én legkésőbb 14 órakor be kell zárni, 25-én és 26-án is - kevés kivétellel - zárva kell tartani.

Az aranyvasárnap a hagyományok alapján a decemberi ünnepi bevásárlás csúcsa, bár könnyen lehet, hogy a fekete péntek egyes áruházakban már lekörözte az arany vasárnapot. A Blokkk.com megnézte, a nagyobb áruházak hogyan igazítják nyitva tartásukat az aranyvasárnap-problematikához.

  • Az Árkád Budapest december 24-ét tüntette ki az aranyvasárnapi minősítéssel, de így csak 14 óráig lehet nyitva, így a bronzvasárnap december 10-én lesz.
  • A Praktiker is így hirdeti meg ünnepi hétvégéit, azzal, hogy advent első vasárnapjaként december 3-át is besorolják az ünnepi nyitva tartásba, de aranyvasárnap, december 24-én viszont nem nyit ki.
  • A Mammut Bevásárlóközpont már december 3-án elstartol a bronzvasárnappal, így aranyvasárnap december 17-re esik. 
  • A Hegyvidék Bevásárlóközpont csak advent szerint sorolja fel a vasárnapokat, a Kika is hasonló módon adja a vásárlók tudtára ünnepi nyitva tartását.
  • Premier Outlet már csak az ünnepi nyitvatartást jelöl meg, nem tesz különbséget színezet szerint.
  • A BKK a fővárosiak közlekedésének segítésére megjelöl bronz, ezüst, arany vasárnapokat, nála a sor december 3-án indul.

A hagyományoknak megfelelően a boltok jelentős része a decemberi hétköznapokon is hosszabb nyitvatartással várja a vásárlókat. De például az Ikea hagyományosan, a Penny Market viszont első alkalommal nem nyit ki december 24-én.

Szabály az is, hogy a nyitvatartás minden változását ki kell írni a boltokban, sőt, be is kell jelenteni az önkormányzatoknak. Előre. Bár a 210/2009. számú kormányrendelet kicsit furcsán fogalmaz: "a nyitva tartási idő változását az azt megelőző nyolc napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek" a boltos.