Az olajpiacot alapvetően az OPEC megállapodás meghosszabbítása és a piac változása foglalkoztatja - mondta az InfoRádió kérdésére Pletser Tamás. Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint a termeléscsökkentés és a keresletnövekedés hatására a bőséges túlkínálat megszűnőben van. Ehhez hozzájárult még az a hír is, hogy a közelmúltban vezető tisztségviselőket tartóztattak le Szaúd-Arábiában, ez ugyanis növelte a geopolitikai feszültséget a régióban.
A fenti hír nyomán kialakuló feszültség akár 3-4 dolláros olajár-emelkedést is okozhatott.
A piac azt várja, hogy az OPEC a kitermelési kvótára vonatkozó megállapodást meghosszabbítja, így a jelenlegi trend folytatódhat.
Az elemző ugyanakkor hangsúlyozta, hogy jelentős áremelkedésre már nem számít,
mivel a hír már beépült az árakba. Középtávon is a mostani árszint lehet a jellemző Pletser szerint.
Hozzátette: 2018-ban jelentős kínálat belépése várható a piacra, így jövőre is a mostanihoz hasonló árakra lehet számítani. Lehetnek olyan események, amiket nem látunk előre, mivel számos termelő ország - Nigéria, Venezuela, Líbia, Szaúd-Arábia - is komoly politikai problémákkal küzd.
A palaolajtermeléstől jelentős növekedés várható 2018-ban, azonban egyre több jel mutat arra, hogy
ez a forrás nem lesz képes kielégíteni azt a növekvő keresletet, amit most látni a piacon.
Tehát azt lehet mondani, ha ez a masszív keresletnövekedés fennmarad, akkor mindenképpen szükség van az amerikai palaolajtermelőkön kívüli készletekre és kitermelőkre - értékelt Pletser Tamás.