Már az Európai Unió is nekimegy a hipermarketláncoknak

InfoRádió
2017. október 17. 11:50
Brüsszelből is kritizálták az áruházláncokat.

Phil Hogan, az Európai Bizottság agrárügyekért felelős ír biztosa múlt pénteki beszédében azzal vádolta az európai áruházláncokat, hogy visszaélnek piaci erőfölényükkel az élelmiszer-termelők kárára – írta a Magyar Nemzet. Az agrárbiztos úgy véli, gyakori, hogy az áruházláncok sok hónapos késéssel fizetnek a beszállítóknak, az utolsó pillanatban mondanak le megrendelt tételeket, vagy visszamenőleges szerződésmódosításokat kényszerítenek a termelőkre.

A beszédről beszámoló Politico című lap példaként a Tesco esetét idézte Nagy-Britanniából: a hipermarketlánc 2015-ben több mint egy éven át nem fizetett mezőgazdasági termelőknek árvita miatt.

Hogan azt ígérte, hogy 2018 elejére elkészülnek a javaslatokkal, amelyek növelhetik a piaci transzparenciát, és erősebb helyzetbe hozhatják a beszállító élelmiszer-szövetkezeteket.

  • Várhatóan betiltják majd az utólagos szerződésmódosításokat,
  • azt, hogy a termelőktől külön hozzájárulást kérjenek a marketingköltségekre vagy éppen a tárolás-, az el nem adott élelmiszer megsemmisítésének költségeire hivatkozva.
  • Elképzelhető, hogy a tagállamok külön nemzeti hatóságokat állíthatnának fel a szupermarketek felügyeletére, amely pénzbüntetést szabhatna ki rájuk.

Az érintettek tiltakoznak. Neil McMillan az egyik brüsszeli lobbicég, az EuroComerce vezetője azt mondta, a sápot nem az áruházláncok szedik le a termelőkről, hiszen a legtöbb hiper- vagy szupermarket csak ritkán szerződik velük közvetlenül.