Kiszámoltuk, ennyivel kapnak több pénzt a nyugdíjasok

InfoRádió
2017. október 6. 18:29
Az átlagnyugdíj esetén 25 ezer forinttal több pénzt jelent a nyugdíjprémium és korrekció, amit novemberben kapnak meg a nyugdíjasok.

Idén kapnak először a nyugdíjasok nyugdíjprémiumot. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön ezt azzal indokolta, hogy a gazdaság jól teljesít, a közös sikerből és teljesítményből pedig a nyugdíjasoknak is részesülniük kell.

A nyugdíjprémium lehetőség 2009 óta létezik – azt a Bajnai Gordon vezette kabinet vezette be a 13. havi nyugdíj helyett –, de még soha nem fizettek ilyet. Ehhez ugyanis legalább 3,5 százalékos gazdasági növekedést kell elérni, túlköltekezés nélkül, ugyanis az az előírás, hogy a hiány nem nőhet meg az eredeti tervhez képest – foglalta össze a hvg.hu.

A nyugdíjprémiumot az kaphatja, aki

  • az előző évben már részesült nyugellátásban
  • hozzátartozói nyugellátásban részesül (kivéve az ideiglenes özvegyi nyugdíjat)
  • egyéb nyugellátásban részesül (kivéve a rehabilitációs járadékot).

Az összeget így számolják ki:

  • a bruttó hazai termék változatlan áron számított növekedésének mértékéből 3,5 százalékpontot kivonnak
  • az így kapott számot (ami nem lehet magasabb 4-nél) megszorozzák a nyugellátás összegének 25 százalékával, de legfeljebb 20 ezer forinttal.

Az idei növekedés a tavalyi szavazáskor még 3,5 százalék volt, de júniusban a kabinet javaslatára az Országgyűlés 4,1 százalékra emelte a rátát. Vagyis 0,6-tal kell szorozni a 20 ezret, ami

12 ezer forintos maximális juttatást jelent.

Erre a nyugdíjasok jó része számíthat, hiszen a nyugellátás átlagos szintje 121 ezer forint körül van. Vagyis 80 ezer forintos nyugdíj felett már mindenki ezt az összeget fogja kapni, az alatt a nyugdíj negyedét kell 0,6-tal szorozni.

Emellett a nyugdíjasok korrekciót is kapnak novemberben, egy összegben, januárig visszamenőleg. Ehhez arra van szükség, hogy az infláció meghaladja a nyugdíjemelés mértékét. Az egy összegű kifizetés akkor várható, ha ez a különbség nem éri el az egy százalékpontot.

A törvény szerint a nyugdíjas infláció első nyolc havi értékét kell figyelembe venni, ami a KSH adatbázisa alapján 2,6 százalék, vagyis egy százalékponttal több az 1,6 százalékos nyugdíjemelésnél. Ez azt jelenti, hogy 121 ezer forintos átlagnyugdíj esetén 13310 forintot kapnak.