Még él az amnesztia a külföldi vagyon hazahozatalára, de már nem sokáig

Infostart
2017. április 5. 10:54
Június végéig van arra lehetőség, hogy legálisan hazakerüljön a külföldön tartott készpénzvagyon - hívta fel a figyelmet az InfoRádió Adóinfo című műsorában az RSM adómenedzsere. Fajcsák Gábor emlékeztetett arra, hogy a mostani amnesztia 10 százalékos adót ír elő a hazahozott vagyonra.

Az amnesztia, mint jogintézmény felpörgetése erősen köthető az automatikus információcsere megjelenéséhez. Gyakorlatilag 2016. január elsejével vált élessé, az első jelentések pedig idén szeptemberben fognak érkezni Magyarországra – mondta el az InfoRádió Adóinfo című műsorában az RSM adómenedzsere.

Fajcsák Gábor hozzátette: már az előző amnesztia célja is a külföldi pénzek hazahozatalának ösztönzése volt, úgyhogy a mostani amnesztia bevezetését inkább annak tulajdonítja, hogy

feltehetően nem volt megfelelően sikeres a stabilitási megtakarítási számla, mint konstrukció.

„Erre persze nem áll rendelkezésre megfelelő információ. Pár számot ismerünk, de azt, hogy pontosan mi az oka, hogy most ezt felváltotta egy újabb konstrukció, nem nagyon látni” - jegyezte meg az adómenedzser.

Fajcsák Gábor ugyanakkor hangsúlyozta:

az újonnan bevezetett amnesztia, az utólagos adófizetés feltételei morálisan egy komoly előrelépést jelentenek a stabilitási megtakarítási számlához képest.

Megváltozott ugyanis egy nagyon fontos feltétel.

„Eszerint

csak a 2016. június 30-ig megszerzett, vagy annál korábbi jövedelmekre alkalmazható a kedvezményes, amnesztiajellegű adófizetés,

míg a stabilitási megtakarítási számla esetében nem volt semmilyen korlát. Korábban az amnesztia gyakorlatilag akár egy jövőben előre megtervezett módon, jövőben megszerzett jövedelemre is alkalmazható volt. Ez a korábbiakhoz képest az egyik leglényegesebb különbség, és nagyon komoly korlát is egyben” - mutatott rá az adómenedzser.

Elmondta: technikailag úgy történik a kedvezményes adófizetés, hogy a magánszemélynek egy erre feljogosított banknál számlát kell nyitnia és erre 2017. június 30-ig kell a megadott összeget átutalnia. Erről a számláról pedig a bank – a magánszemély nyilatkozata alapján, amelyben az illető nyilatkozik arról, hogy milyen típusú a jövedelem és azt mikor szerezte meg –

levonja a 10 százalékos mértékű kedvezményes adót és az évek száma alapján kiállított önellenőrzési pótlékot.

Ez utóbbi esetében a mindenkori jegybanki alapkamattal kell számolni.

„Megítélésem szerint ha valaki nagyon régi, mondjuk öt éves időtávról hoz haza jövedelmet, akkor is csak egy-két százalékkal emelheti meg a tíz százalékos adóját az önellenőrzési pótlék” - tette hozzá Fajcsák Gábor.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!


KAPCSOLÓDÓ HANG:
170403 GAZ1 1010 amnesztia ADÓINFO PI
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást