Az április 1-jén hatályba lépő új jövedéki szabályozás a hatályos rendelkezésekhez képest jelentős változásokat hoz. Kiemelhető a jövedéki eljárások (nyilvántartás-vezetés, adatszolgáltatás) elektronizációja, az adókockázathoz igazodó jövedéki biztosíték, az engedélytípusok számának csökkentése, a kisüzemi bortermelő jövedéki kategória bevezetése, valamint az egységes Európai Uniós szabályozás miatt az energiaadó-törvény jövedéki szabályozásba integrálása.
Változik a jövedéki termékekkel folytatott tevékenységek engedélyhez, nyilvántartásba vételhez kötöttsége. Ehhez kapcsolódik az első, legfontosabb határidő: 2017. február 28. A jövedéki termékekkel foglalkozó gazdálkodóknak ugyanis eddig kell kitölteniük az új jövedéki törvény szerinti tevékenységre vonatkozó, NAV_J30 jelű nyilatkozatot. Erre azért van szükség, hogy az új szabályozásnak megfelelő engedélyekkel, nyilvántartásba vétellel rendelkezzenek.
A hatályos jövedéki törvény szerint engedéllyel rendelkezőknek (adóraktári engedélyes, bejegyzett feladói engedélyes, bejegyzett kereskedői engedélyes, jövedéki engedélyes, felhasználói engedélyes) vagy nyilvántartásba vett személyeknek (kereskedelmigázolaj-visszaigénylőként nyilvántartásba vett személy, üzemi motorikusgáz-töltő állomás üzemeltető, nyilvántartásba vett felhasználó) tehát jövő keddig kell nyilatkozniuk arról, hogy tevékenységüket változatlan vagy módosított formában kívánják-e folytatni.
A hatályos szabályozás szerint egyszerűsített adóraktári engedéllyel rendelkezőknek a fenti nyilatkozatot 2017. március 10-ig kell kitölteniük, melyben nyilatkoznak, hogy tevékenységüket egyszerűsített adóraktári engedélyesként vagy kisüzemi bortermelőként kívánják-e a továbbiakban folytatni.
A NAV valamennyi engedélyesnek, az adómentes felhasználókat kivéve, valamint azoknak, akiknél az engedélyt nyilvántartásba vétel váltja fel, március 15-ig megküldi az engedély vagy nyilvántartásba vétel tervezetét. Az új szabályozásnak megfelelő végleges engedélyt vagy nyilvántartásba vételt március 29-ig adja ki a NAV elektronikusan.