A második Fico-kabinet tavaly január elsejétől 20-ról 10 százalékra csökkentette az alapélelmiszerek áfáját Szlovákiában. Az államkassza bevételei az áfacsökkentés miatt 2016-ban 77, idén 81, jövőre pedig több mint 84 millió euróval csökkennek, amit a kormánynak máshonnan kell előteremtenie.
Az olcsóbb tej, a vaj, a kenyér és bizonyos hústermékek áfacsökkentésének célja az volt, hogy segítsen a családokon és a háztáji termelőkön. Az agrártárcánál azonban beismerték, hogy az elképzelés nem volt sikeres. „Saját megfigyeléseink alapján is leszűrhetjük, hogy nem értük el a célunkat” – jegyezte meg Michal Feik, a tárca szóvivője.
A minisztériumnál azt valószínűsítik, hogy az adócsökkentésre fordított pénzösszeg nagy része a kereskedők zsebében landolt, akik művileg emelték áraikat.
Katarína Fašiangová, a Modern Kereskedelem Szlovákiai Szövetségének elnöke elutasítja ezt az álláspontot. „Nincs semmi arra vonatkozó valós tanulmány, sem adat vagy elemzés, amelynek alapján alátámasztható lenne az a feltételezés, hogy az élelmiszerforgalmazók meggazdagodtak volna az élelmiszerek áfacsökkentését követően” – mondta Fašiangová.
Tavaly év végén a minisztérium még azt ígérte, januárra elkészít egy tanulmányt, amely azoknak a kereskedőknek a listáját foglalja magába, akik hasznot húztak az áfacsökkentésből. Ma azonban elismerik, hogy ez az elemzés nem létezik.
S mivel a lakosság nagy része nem érezte az áfacsökkenés pozitív hozadékát, így arról sem készült felmérés, hogy a határ mellett élők a szomszédos országok bevásárlóközpontjaiban költik-e pénzüket élelmiszerre. Vagy épp fordítva, megnövekedett-e a szlovákiai üzletláncok forgalma az áfacsökkentés miatt. Gabriela Matečná szlovák agrárminiszter most arra tett ígéretet, hogy még ebben a félévben elkészítik a kiértékelést.