„Azért választottuk Nagykovácsit, több mint egy hete, mert szeretnénk bemutatni azt, hogy azokon a településeken, ahol nincs jelentős ipari szennyezés, csekélyebb a közlekedés okozta levegőszennyezés, és ahol nem a legszegényebb emberek élnek, a helytelen fűtés okozta légszennyezés jelen van. Tehát nem csupán szociális probléma a rossz levegőminőség ma Magyarországon” - mondta V. Németh Zsolt.
A Földművelésügyi Minisztérium államtitkára hangsúlyozta,
a tehetős emberek nincsenek tisztában azzal, milyen kárt okoznak a levegő minőségének például a hulladékégetéssel.
„Ez nem csak a szegény kelet-magyarországi települések sajátja, a helytelen fűtés megjelenik másutt is. Nagyon nehéz mindezt ellenőrizni. A környező országok is ezzel küzdenek, a csehek most hoztak törvényt, hogyan lehet bemenni a házba” - mondta V. Németh Zsolt.
A Földművelésügyi Minisztérium államtitkára kiemelte, keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel be lehet menni és be lehet bizonyítani, ha felvetődik a gyanú.
„Tapasztalatokra támaszkodunk, például a kéményseprőkére, akik azt mondják, vannak olyan városok, ahol minden harmadik-negyedik fűtőberendezésben égetnek hulladékot. Ők látják, hogy a kazán körül mik vannak, ha bontott ablak- vagy bútorelemeket találnak, biztos, hogy azokat nem csupán tárolják ott, hanem a kazánban végzik.”
„A Fűts okosan! kampány célja, hogy a társadalom ne tűrje el a hulladékégetést. Jelenleg az ismerethiány miatt bocsánatos bűn, pedig aki mérgezi a szomszédját, az barbár!
Föl kell rázni a társadalmat,
mert könnyű rámutatni más felelősségére, mit csináljon a közlekedéssel, zárja be a gyárat, de itt a saját felelősségünkről van szó” - hangsúlyozta V. Németh Zsolt.
A Földművelésügyi Minisztérium államtitkára felhívta a figyelmet, hogy a járási hivatalnál lehet bejelentést tenni. Hozzátette, a műanyagégetésnek például egyértelműek a jelei.
Rendőr nézhessen a kályhába!
A Levegő Munkacsoport is hatékonyabb ellenőrzést sürget. A szervezet munkatársa kiemelte, laboratóriumi vizsgálattal ellenőrizhető a tüzelőberendezés, a kémény vagy a hamu, de ez több száz ezer forintba kerül. Lenkei Péter hozzátette, a másik lehetőség az lenne, ha a Miniszterelnökség kidolgozna egy egységes eljárásrendet, az ellenőrzésbe pedig jó lenne bevonni a rendőrséget, mert ők bemehetnek a lakásba.
„Nem kell szakembernek lenni, hogy felismerjük, egy tüzelőberendezésben fát, szenet vagy hulladékot égetnek” - mondta a Levegő Munkacsoport természetvédelmi mérnöke.