A szezonális ellenőrzések mindig az adott ünnepkörhöz köthető, olyankor sokkal nagyobb mennyiségben jelenlévő termékek ellenőrzését jelentik – magyarázta a NÉBIH élelmiszerbiztonsági igazgatója.
Pleva György hozzátette: „ilyenkor elsősorban az édességeket, csokoládékat ellenőrizzük a mikulás és karácsonyi időszaknak megfelelően. Kiemelt figyelmet fordítunk azokra az állati eredetű élelmiszerekre, elsősorban hús- és halféleségekre, amelyek ilyenkor nagyobb mennyiségben kerülnek az asztalra, illetve a szezon tipikus élelmiszereire, a virsliféleségekre, a borokra és a pezsgőkre is.”
Hozzátette, a bejgliket és a szaloncukrokat is kiemelten ellenőrzik.
„A bejgli is olyan termék, amelyet a Magyar Élelmiszerkönyv véd, a szaloncukrokra mintavétellel egybekötött ellenőrző sorozatot rendeltünk el, amely érzékszervi és különböző laboratóriumi és élelmiszerbiztonsági, valamint mikrobiológiai vizsgálatokat jelent.”
A szaloncukrok esetében az élelmiszerkönyv a különböző összetevők arányát rögzíti, mekkora töltőanyagnak, illetve borítóanyagnak kell lennie és a bevonóanyag tulajdonságait is tartalmazza – mondta el a NÉBIH élelmiszerbiztonsági igazgatója.
„A jobb minőségű csokoládéval borított szaloncukrot válasszuk!”
A bejglinél a 40 százalék tölteléktartalom alapvető élelmiszerkönyvi előírás – mondta NÉBIH élelmiszerbiztonsági igazgatója. Hozzátette, az egyéb érzékszervi tulajdonságokat speciális laboratóriumokban vizsgálják.
„Sajnos terjed az a szokás, hogy a gyártók inkább nem nevezik bejglinek a terméket, mert a vásárlók úgyis az olcsóbb tekercset vagy roládot választják.”
Ha az egyéb minőségi, jelölési előírásoknak megfelel a termék, a hivatal ez ellen nem tud fellépni – hangsúlyozta Pleva György.