„Faggyal indultunk tavasszal, illetve más problémákkal, ezért a terméskilátások csak egy közepes termést ígérnek. Az év közbeni időjárás pedig nemcsak a mennyiségen, hanem a minőségen is rontott. A csapadékos időjárás viszont annyit segített, hogy darabosabb, szebb lesz a dió” - mondta Csizmadia György.
Elmondta, hogy a diónak megjelent egy új betegség is, a dióburoklégy, ami csapadékos időben különösen nagy problémát okozhat.
„Megrágja a zöld dió héját, és rossz lesz a minősége, vagy nem is fejlődik ki benne a dió. Emellett gomba- és baktériumproblémák is megjelennek a zöld dión, amik szintén korai érést és kisebb gyümölcsméretet vagy hibás magot okoznak” - közölte a szakember.
Hangsúlyozta: ez az egész országban jelentős, és egyre jelentősebb probléma. Ráadásul az a hit, hogy a diót nem kell permetezni, teljes egészében megdőlt.
A legnagyobb gond az, hogy a szakma is küzd azért, hogy kiderítse, mivel lehet hatékonyan kezelni a problémát.
„Tehát nem csak az a gondunk, hogy létezik ez a probléma, hanem az is, hogy nem tudjuk, mi lenne az a vegyszer, ami jó lenne ellene. Ha pedig van jó vegyszer, arra nincs engedély, hogy használja a termelő. Emiatt igen összetett a probléma” - emelte ki Csizmadia György.
A szakember szerint az idei termésmennyiség nem fogja elérni a tavalyit.
„Nagyon nehéz megjósolni, hogy mennyi dióra számíthatunk, de az elmondható, hogy hektáronként egy-másfél-két tonna dió is teremhetne. Van olyan statisztika is, ami szerint tízezer hektárnyi diófával borított terület van Magyarországon, de ha a termőterületet figyelembe vesszük, inkább egy hektáronkénti fél tonnás átlagtermés jön ki, vagyis összesen 2-3 ezer tonna dió várható. Tavaly 30-40 százalékkal biztosan több termésünk volt” - közölte a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke.