Tíz százalékra szorítaná le a devizatartozás arányát az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója. Barcza György az InfoRádió Aréna című műsorában rámutatott: az elmúlt öt évben csökkent a GDP-arányos kamatkiadás, és ez százmilliárdos megtakarítást jelent. Azt is elmondta, hogy a brókerbotrányok idején több tízmilliárd forinttal nőtt az állampapírba fektetett lakossági megtakarítás, ami növeli a stabilitást.
Az idei évben 1,2 milliárd forintos többlet devizaadósság- csökkentést hajt végre az Államadósság Kezelő Központ - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Barcza György, a központ vezérigazgatója. Hozzátette: a jelenleg 33 százalékos devizaadósság arány év végére 32 százalékra csökken, és terveik szerint 2017-re sikerül 25 százalék alá szorítani.
Kifejtette: "a jövő évi lejáratból az idei többlet forint-kibocsátásból elő tudunk törleszteni 900 millió eurónyi összeget, és ezen felül még ahhoz is van elég forintforrásunk, hogy a későbbi lejáratokból is egy 300 milliónyit előtörlesszünk az idei évben, tehát összesen 1,2 milliárd euróval tudjuk csökkenteni a devizaadósságot a korábbi terveken felül".
Barcza György úgy fogalmazott: ha a mostani pályán maradunk, 2018-ra meg lehet a 20 százalék a teljes állampapír arányban is. Ez stabil helyzetet jelent.
Hozzátette: tavasszal a brókerbotrányok hatására megnőtt azok száma, akik a kockázatos alapok helyett állampapírba fektetik a pénzüket, becsléseik szerint ez tízmilliárdos tétel.