A józan ész jele, ha szerződést írunk a kölcsönről

Infostart
2015. június 19. 06:04
Nem a bizalmatlanság, hanem a józan gondosság jele, ha kis összegű kölcsönről, követelésről is írásban állapodunk meg, mert az adóssal is bármikor, bármi történhet - mondta a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke, Tóth Ádám.

Mindenképpen írjuk le, ha pénzt adunk kölcsön valakinek. Nem azért, mert nem bízunk abban, hogy az illető nem adja vissza, hanem mert bármi történhet vele: meghalhat, kómába eshet, elveszítheti a cselekvőképességét, és semmilyen bizonyítékunk nem lesz arra nézve, hogy pénzt adtunk neki - mondta a kamara elnöke.

Elmondta: csak annyit kell írnunk a saját szavainkkal, ami történt, vagyis hogy az adott személynek adtam X összeget. Esetleg azt is leírhatjuk, hogy mikorra várjuk vissza ezt a pénzt.

Kiköthetünk kamatot is, de nem kötelező, mi döntjük el. Uzsorakamatot semmiképpen sem adhatunk: a jegybanki alapkamat - ami most rendkívül alacsony - körül mozgó kamatot köthetünk ki. Vigyázni kell, mert a Jegybanki alapkamat éves kamat - hívta fel a figyelmet Tóth Ádám.

Országos Közjegyzői Kamara elnöke közölte: különböző bizonyító erejű okiratok vannak. A felvázolt, aláírt megállapodás a bizonyítékom arról, hogy odaadtam a pénzt. Azt is megtehetjük, hogy egy ügyvédet kérünk fel a közreműködésre. Egy fokkal pedig még erősebb, ha közjegyzőhöz fordulunk. A közjegyzői okiratba foglalt követelés, ha szerepel benne a követelés lejárata és a visszafizetés módja, az mindenképpen per nélkül végrehajtható követelés lesz.

A témával részletesen a Paragrafus című jogi magazin műsor foglalkozik.

Hanganyag: Exterde Tibor, Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást