eur:
393.92
usd:
368.12
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

A brit feldolgozószektor szerint Nagy-Britanniának az EU-ban kell maradnia

A brit feldolgozószektor vállalatainak elsöprő többsége szerint Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia.

A brit gyáripar cégeinek szövetsége (EEF) által elvégzett, hétfőn ismertetett ágazati felmérés szerint a feldolgozószektor vállalkozásainak 85 százaléka kívánja a brit EU-tagság fennmaradását, és mindössze 7 százalékuk szeretné, ha Nagy-Britannia távozna az unióból. Nyolc százalék nem tudott választ adni a kérdésre.

A hatezer céget képviselő EEF vizsgálata szerint minél nagyobb egy vállalat, annál inkább EU-párti: az ágazati átlagon belül a 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató brit feldolgozóipari cégek 90 százaléka jelezte, hogy az EU-ban szeretne maradni, és ebben a körben egyetlen olyan vállalat sem volt, amely az Európai Unión kívül szeretné tudni Nagy-Britanniát.

Terry Scuoler, az EEF vezérigazgatója a felmérés eredményeit kommentálva hangsúlyozta: a brit feldolgozóipar az euróövezeti problémák ellenére óriási többséggel azon a véleményen van, hogy Nagy-Britannia gazdasági jóléte elválaszthatatlanul összekapcsolódik az Európai Unióval. Scuoler szerint "semmi értelme nem lenne leválni" a brit ipar fő felvevőpiacáról, és "a fantázia világába tartozik" az az elképzelés, hogy "csak úgy felhúzhatjuk magunk mögött a felvonóhidat és következmények nélkül kisétálhatunk" az EU-ból.

A felmérés ismertetése előtt alig egy nappal David Cameron brit miniszterelnök kijelentette: nem fog Nagy-Britannia EU-tagságának fenntartása mellett kampányolni, ha úgy látja, hogy ez nem szolgálja a brit érdekeket.

Cameron a BBC televíziónak a kormányzó Konzervatív Párt éves kongresszusán - a brit EU-tagságról általa megígért, 2017-ben esedékes népszavazásra utalva - azt mondta: ha nem sikerül elérnie a London által igényelt EU-reformokat, akkor a brit választók dolga lesz eldönteni, hogy hazájukat az Európai Unióban, vagy azon kívül szeretnék-e látni.

A brit üzleti szféra mindazonáltal egyértelműen a brit EU-tagságot pártolja. A legnagyobb brit vállalatok vezetői - köztük Sir Richard Branson, a Virgin vállalatbirodalom alapítója, Sir Michael Rake, a British Telecom (BT) elnöke és Nicolas Petrovic, a Eurostar szuperexpresszeket üzemeltető cég vezérigazgatója - már tavaly szinte példátlan, közösen megfogalmazott nyílt levélben hívták fel a figyelmet arra, hogy a brit gazdaság számára az EU-tagság a különböző becslések szélsőértékei alapján évente 31 milliárd és 92 milliárd font (12 ezer milliárd és 37 ezer milliárd forint) közötti többletbevételt jelent; ez háztartásonként 1200-3500 font közötti éves jövedelmi plusznak felel meg.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 24. 21:49
×
×
×
×