eur:
394.29
usd:
370.44
bux:
65674.41
2024. április 19. péntek Emma

Fazekas: az orosz embargó miatt más piacokat keresnek a magyar almának

Vannak biztató jelek arra, hogy az idei rekordmennyiségű magyar alma az orosz helyett harmadik piacokon eladható lesz. A felvásárlás megkezdődött, Szerbia felé már megindult az almaexport - mondta a földművelésügyi miniszter szerdai etyeki sajtótájékoztatóján.

Fazekas Sándor közölte: az elmúlt évek valamennyi értékesítési válságát megoldották. Példaként említette a libamájat, a dinnyét és a disznóhúst.

A miniszter fontosnak nevezte, hogy a magyar almát a vásárlók is előtérbe helyezzék, és azt vegyék az import banán és narancs helyett. A termelőket arra bíztatta, hogy keressék meg a régi, bevált értékesítési csatornákat, és vigyék az almát a lakótelepekre, ahol közvetlenül a lakosságnak értékesíthetik. Hozzátette: a gyengébb léalma pálinkának is kiváló.

A miniszter hangsúlyozta: az ukrán-orosz válság miatti orosz embargó és szankciós politika nem vezethet eredményre.

Mielőbb rendezni kell a helyzetet, amely eddig 80 millió eurós kárt hozott a magyar mezőgazdaságnak és másodlagos hatásokkal is járhat, mert más országok eladatlan termékei Magyarország piacaira kerülhetnek - mondta.

Megjegyezte: az uniós országok miniszterei közül elsőként tárgyalt orosz kollégájával. Szerinte ez is erősíti azt a reményt, hogy enyhülő embargó jöhet.

Az MTI kérdésére elmondta, hogy idén 20-30 százalékkal több alma termett, mintegy 750-800 ezer tonnát szednek le országszerte. Jelezte, hogy amennyiben átlagosan naponta fél almával többet fogyasztana minden magyar, nem lenne almafelesleg.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Lefordultak az amerikai indexek

Lefordultak az amerikai indexek

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. A magyar tőzsde ma esett, az európaiak viszont pluszban zártak. A tengerentúlon egyelőre esés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×