Varga Mihály reméli, a monetáris tanács keddi ülésén felelősen fogják értékelni, hogy milyen árfolyam elviselhető a költségvetésnek, jó az exportnak és a devizahiteleseknek.
Hozzáfűzte, hogy a forint gyengülése az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed "pénzpumpájának" leállása mellett annak is a következménye, hogy a jegybanki alapkamat kevésbé vonzó azoknak, akik magyar állampapírt vásárolnának.
A gazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a költségvetést jelentős, 220 milliárd forintos tartalékkal tervezték meg, vagy is ha az euró árfolyama a tervezettnél magasabb szinten alakul, akkor van mihez nyúlni.
Ugyanakkor bízik abban, hogy a következő hónapokban az árfolyam korrigálódhat. Annál is inkább, mert a magyar gazdaság fundamentumai nem indokolják az alacsony árfolyamot - tette hozzá.
Varga Mihály egy korábbi nyilatkozatában is beszélt arról, hogy a magyar gazdaság szerkezete nem indokolja az utóbbi hetekben tapasztalt forintgyengülést.
A miniszter hangsúlyozta: bár Magyarország sem tudja kivonni magát a nemzetközi piaci hatások alól, nem küzd olyan problémákkal, amelyek ilyen mértékű gyengülést indokoltak volna.
Ma tartja újabb kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, elemzők az eddigieknél alacsonyabb mértékű, 5-10 bázispontos további monetáris enyhítésre számítanak.
A jegybanki alapkamat szintje 2,85 százalék, kevesebb mint a felére csökkent azóta, hogy 2012 augusztusában 7 százalékról enyhítési ciklusba kezdett a jegybank.