Magyarország: "Ez jobb, mint vártam!"

Infostart
2014. január 11. 14:06
Trendfordító évnek nevezte a tavalyit a turizmusért felelős helyettes államtitkár. Horváth Viktória az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: a vendégforgalom és a vendégéjszakák 5 százalék körüli növekedése mellett, a szállásdíj-bevételek is 10 százalékkal bővültek, így tovább erősödhet az ágazatban dolgozó vállalkozások versenyképessége.

A fesztiválturizmus és a romkocsmák világa afelé az utazóréteg felé nyitotta ki Magyarországot, aki ugyan még fiatal, de már van lehetősége pénzt költeni, a jövőben pedig potenciális vendéget jelenthet a magyar turizmus számára - tette hozzá a helyettes államtitkár. Horváth Viktória úgy vélekedett: "aki ezzel az érdekes, budapesti világgal fiatalként találkozik, az biztos, hogy visszajön később családosként, vagy idősebb korában."

Németország és Ausztria után az utóbbi időben egyre több turista érkezik Oroszországból is Magyarországra. A Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára szerint az orosz turisták számának 26 százalékos emelkedése az egészségturizmus teljesítménye, az oroszok elsősorban a gyógyvizek miatt érkeznek hozzánk. Õk azért is fontos vendégek, mert hosszú időre jönnek, nem csak néhány napot töltenek Magyarországon - tette hozzá Horváth Viktória.

A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy bár továbbra is Németország a legerősebb küldő ország, de az onnan érkező vendégek száma az elmúlt években stagnál. Mint Horváth Viktória fogalmazott: "lassan kiöregednek azok a vendégek, akik a határnyitás előtt, a rendszerváltás időszakában jártak hozzánk - leginkább azért, hogy találkozzanak a kelet-német és a nyugat-német családok - ezért muszáj megszólítani a fiatalokat. Németországban komoly kutatásokat végez a Magyar Turizmus Zrt. és nagyon erősen jelen van az országban, mert új vendégeket szeretne nyerni - tette hozzá.

A helyettes államtitkár elárulta, hogy nagyon fontosak a Magyarországról szóló külföldi hirdetések, mert sokan nem ismerik az országot, de minden piacot máshogy kell megszólítani.

Horváth Viktória azt mondta: érezhető, hogy az érdeklődés növekszik, az elmúlt évben is emelkedett a beutazók száma, de ennél is fontosabb, hogy a forgalomban lényegesen nagyobb növekedés volt tapasztalható. Közölte: "Magyarország kedvelt, érdekes és vonzó úti cél". A KSH adatai alapján a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 47,4 százalékos volt, ami 3 százalékponttal több, mint egy évvel korábban. Horváth Viktória hangsúlyozta: az ideérkezők a szabadságuk után általában úgy távoznak, hogy "ez jobb, mint vártam". Éppen ezért ezt a szlogent választotta külföldi hirdetéseiben a Magyar Turizmus Zrt.

A jövőben a legfontosabb feladat a minőségjavítás, minden területen - emelete ki a tervek közül Horváth Viktória. A vendéglátásban, a szállodai szolgáltatásokban, az attrakciók területén egyaránt lehetnek "nem jól teljesítők", "nem jól szolgáltatók", de a helyettes államtitkár szerint, őket egyértelműen ki kell szűrni rendszerből, hogy ne a többiek kárára működjenek.

A Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára az InfoRádió Aréna című műsorában szólt a SZÉP- kártyákról is. Felhívta a figyelmet, hogy még csaknem 5 milliárd forintot nem használtak fel a munkavállalók a tavalyi juttatásokból. Hozzátette: a kártyán lévő összegeket május végéig lehet elkölteni, ha ez nem történik meg, a pénz visszakerül a munkáltatóhoz, amely azt újra szétoszthatja.

Horváth Viktória szerint a belföldi turizmus növekedése elsősorban a SZÉP-kártyának köszönhető, amelynek célja kettős: a gazdaságfejlesztési célok mellett a munkavállalók egészségmegőrzésének segítése. Adataik szerint a felhasználás összege a megelőző évhez képest 50 százalékkal 68 milliárd forintra nőtt. A kártya, bevezetése óta 111 milliárd forinttal segítette a hazai turizmust és vendéglátást - emelte ki a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára.

Hanganyag: Boros Péter

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást