Állásfrász: így gyógyul a beteg alkalmazott

Infostart
2013. február 13. 16:27
Egy friss amerikai felmérés szerint a munkavállalók 80 százaléka betegen is inkább bemegy dolgozni, mert fél a munkahelye elvesztésétől. A Manpower Magyarország kommunikációs vezetője azt mondta: itthon is meredeken csökkent a táppénz kifizetés és a táppénzen töltött napok száma, holott a biztosított dolgozók száma nem lett alacsonyabb, azaz egyre többen járnak betegen is dolgozni.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Statisztikai Évkönyvének adatai is egyértelműen mutatják, hogy 2009-től meredeken csökken a táppénzen töltött napok száma - mondta el az InfoRádió kérdésére Szekeres Katalin, a Manpower Magyarország kommunikációs vezetője. Mindez azt jelzi, hogy egyre többen járnak betegen is dolgozni.

Szekeres Katalin hozzátette: alapvetően két okra vezethető vissza, ha valaki betegen is elmegy dolgozni. Az egyik ok, hogy nem szeretne kevesebb fizetést kapni az érintett hónapban. A másik pedig nyilvánvalóan az attól való félelem, hogy a munkaadó megbízhatatlan munkavállalónak tartja a "betegeskedő" dolgozót.

Szekeres Katalin arról is beszélt, hogy ha lassan is, de ezen a téren mutatkozik némi elmozdulás. Egyre több vezető ismeri fel ugyanis, hogy a beteg alkalmazottól egyrészt úgysem várhat megfelelő produktivitást, ráadásul, ha másokat is megfertőz, akkor még nagyobb bajt okoz.

Az amerikai munkavállalók 80 százaléka akkor is bemegy a munkahelyére, ha beteg - derül ki a Staples tavaly novemberben készült felméréséből, amelyet egy hazai blog idéz. Ez az adat 20 százalékos növekedés az előző évhez képest. Bár mindenki tudja, hogy ennek milyen veszélyei vannak - a járványos betegségek például gyorsabban terjednek, ráadásul a gyógyulás is lassabb, illetve egy könnyen kezelhető betegség is súlyos szövődményekkel járhat - a válság, és a munkahely elvesztésétől való félelem felülírja azt, amit a józan ész diktál.

A bloomberg adatai szerint a betegszabadság a recesszió áldozatává vált: 2006 óta ugyanis megfeleződött a betegség miatt kivett szabadnapok száma az Egyesült Államokban. A jelenség persze nem csak a tengeren túl létezik: egy svéd kutatás szerint a betegek azért mennek be a munkahelyükre, mert úgy érzik, ha otthon maradnának, munkaadóik szemében törékenynek, megbízhatatlannak tűnnének - olvasható az idézett blogon.

Hanganyag: Panulin Ildikó


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást