Újjáéledőben az olajkitermelés a Mexikói-öbölben

InfoRádió / MTI
2012. július 31. 20:57
A Deepwater Horizon olajfúróplatform Macondo nevű kútjának 2010-es felrobbanása, és az azt követő rendkívül súlyos olajkatasztrófa előtti időkhöz közelít a működésben lévő tornyok száma a Mexikói-öbölben; 2014-re várhatóan 50 százalékkal nő majd a működő olajfúrótornyok mennyisége szakértői vélemények szerint.

A Barclays Equity Research tanulmányában rámutatott, a működő tornyok száma a leglátványosabb jele annak, hogy az öbölben két évvel a példátlan természeti katasztrófa után újjáéledőben van a kitermelés.

A csoport emlékeztetett, a Seadrill norvég társaság nemrégiben jelentette be, hogy szerződést kötött három további mélytengeri toronyról, a megállapodás értéke négy milliárd dollár.

Jelenleg 29 aktív torony van a Mexikói-öbölben, ez alig marad el a Deepwater Horizon katasztrófája előtti 32-től. Jövőre 11 újabb toronyra kötöttek szerződést az üzemeltetők, 39 - egyelőre "gazdátlan" - platform építése folyamatban van - világított rá a Barclays Equity Research, amely szerint 2014-re 45-50 százalékkal nőhet az aktív tornyok száma.

A BP olajipari óriás Macondo nevű kútja 2010. április 20-án robbant fel 11 emberéletet követelve. Az olajkatasztrófa a legsúlyosabb volt az Egyesült Államok történetében, hozzávetőleg 4 millió nyersolaj került az öböl vizébe.

A kitermelést nem sokkal a baleset után leállították, "parkolópályára állítva" ezzel a régióban működő cégeket. Noha az amerikai kormányzat, később feloldotta a tilalmat, az olajvállalatoknak új és szigorúbb biztonsági követelményeknek kell megfelelniük - emlékeztetett a Houston Chronicle című amerikai lap.