Magyarország szörnyű helyzetbe került: Nyugat-Európa növekedése kétséges, a nyugati világ egy hanyatló pályán látszik haladni, de közben Közép-Európának vannak új lehetőségei - kezdte beszédét a miniszterelnök, aki idézte azt a friss hírt, miszerint vezető európai közgazdászok szerint Európa a vesztébe rohan.
Közép-Európa egy felívelő pályán lesz, ez jó hír. A tragikus hír az az, hogy mi nem vagyunk ennek a részei - mutatott rá beszédében Orbán Viktor. 2010-11-ben ott tartunk, hogy sereghajtók vagyunk, most azért küzdünk, hogy mi is beletartozzunk ebbe a körbe. Most másik ligában futballozunk - mondta. A történelmi felemelkedési esélyből Magyarország kimarad, ha nem képesek vagyunk csatlakozni - figyelmeztetett.
Nem emelünk hitelből bért
Hiába közelednek választások, nem szabad engednünk a csábításnak, hogy hitelből emeljünk béreket. Ebbe a folyóba már beleléptünk, örüljünk, hogy az alligátor nem szedte a lábunkat akkor - idézte fel a kormányfő.
A közszférának bért emelni hitelből nem szabad - tette hozzá Orbán Viktor, aki azt javasolta, hogy ne engedjük, hogy ez a kampányban téma legyen.
A kormányfő ezt követően pontról pontra reagált a vállalkozások javaslataira.
Az ország függetlensége relatív
Ha eléri a 90 százalékos szintet az államadósság, akkor szinte esélye sincs a túlélésre. Akik bent vannak az euróban, nem tudják változtatni az árfolyamot. Ha elérik a 90 százalékot, akkor alig hiszem, hogy meg tudják fordítani a trendet. Talán csak egy ország tudná megfordítani a trendet, Németország - vélekedett a kormányfő. 2010-ben az a történelmi súly nyomasztott, hogy valamit tenni kell az államadósság csökkentése érdekében - emlékeztetett.
Van saját valutánk, de kétséges, hogy vissza tudunk-e jönni a fenntartható adósságszintre. Itt most a nemzeti bankhoz fűződő szerelmetes viszonyunkról nem mondanék semmit - fejtette ki Orbán Viktor. A szakadék széléről vissza kellett fordítani az országot, sikerült 80% alá csökkenteni az adósságot, ez most 78 százalék körül van - fűzte hozzá.
Egy ország függetlensége relatív módon értelmezhető a kormányfő szerint. Ha 50-55 százalék közé kerül az államadósság, akkor saját ura lehet magának ország - mondta Orbán Viktor, aki felidézte, hogy 100 milliárd forintért vásártoltak magyar magánszemélyek állampapírt.
A Demján Sándor által javasolt fejlesztési alap létrehozását gondolkodásra érdemes javaslatnak nevezte a kormányfő.
Lassú a bürokrácia
A magyar bürokrácia lassúságával kapcsolatos hozzászólásokra reagálva Orbán Viktor közölte: "a bürokrácia lassúsága kormányzati probléma, és ezért én viselem a felelősséget". Hozzátette: most nem lehet megmondani, hogy pontosan hányan dolgoznak a közszférában, de szeptemberben lesznek konkrét számok.
Az IMF-ről
Az IMF a kormány számára nem érzelmi kérdés, viszonyunk sem érzelmi kérdés. Az a kérdés, hogy mire van szüksége az országnak. Most az az érdek, hogy Magyarország alacsony kamat mellett jusson hitelhez - hangsúlyozta.
Meg kell állapodnunk az IMF-fel, föltéve, hogy az IMF nem kér olyasmit, ami nagyobb kárt okoz, mint amit a másik oldalon nyerünk - magyarázta a kormányfő, aki szerint a tárgyalások során vashideg logikára és higgadtságra van szükség.
Örülök hogy nem voltak itt az elmúlt másfél-két évben. Ha itt vannak, akkor a gazdaságpolitikánk több elemét nem tudjuk megvalósítani - idézte fel.
Itt megemlítette, hogy:
- évi 200 milliárdot hozott a bankadó, ez 3 év alatt 600 milliárd forint
- évi 160 milliárd forint a válságadókból, ez 3 év alatt 480 milliárd forint
- 30 milliárd ne kifelé menjen, hanem befelé a nyugdíjkasszába, ez egy év alatt 360 milliárd forint,
A kormány eddigi politikáját ésszerűnek nevezte a kormányfő, de a fenti adókat most kivezeti a kormány. Most az a kérdés, hogy a tranzakciós illetékről megegyezésre tudunk-e jutni vagy sem: majd meglátjuk - fogalmazott.
Nekem kell foglalkoztatnom őket
A közmunkáról szólva kiemelte: ha a vállalatok nem tudják ezeket az embereket foglalkoztatni, akkor nekem kell foglalkoztatnom. A cél, hogy jövőre 300 ezer legyen a közmunkaprogramban. Azt kell mondanom, hogy sorban állnak a közmunkáért, kis túlzással veszekednek azért. Szeretném, hogy az összes szociális segélyt, a gyerekek után járó támogatásokat is, a munka rendszerén keresztül juttassuk el - árulta el a kormány terveit a miniszterelnök.
Bajban a hitelezés
A magyarországi hitelezésről szólva megjegyezte, hogy az anyabankok bajban vannak, ezért viszik kifelé a pénzt. Mi pedig keressük a módját, hogy ezt a folyamatot lassítsuk. Azonban a tulajdonosi jogon megvalósuló forráskivonásnál nem lehet erősebb a kormányzati intézkedés hatása. Bármit is csinál a kormány a következő két évben, ha sikerülne is szerelmetes viszonyba kerülni a bankrendszerrel, akkor sem tudjuk megállítani a folyamatot - vetítette előre. Ez rossz hír, mert hitelezés nélkül nem lehet növekedni - fűzte hozzá.
Üzenet a multiknak: válságban nincs normativitás
A multinacionális cégek sérelmezik, hogy megkülönböztettük a szektorokat a válságadókkal, de itt idézném Demján Sándort, miszerint válságban nincs normativitás. Ezt mondhatom most én is a multiknak - mondta a kormányfő, aki elismerte, hogy a multikat jobban terhelték az adók és azt is hajlandó elfogadni, hogy a külföldi cégek terhelése nagyobb volt. De kellettek a források - indokolta a válságadókat. Ezért az ilyen szektoriális adókat fenn kell tartani - mondta.
Útdíj: nincs minden veszve
Az elektronikus használatarányos útdíjjal kapcsolatban Orbán Viktor megemlítette, hogy a tegnapi kormányülésen is téma volt. A miniszter asszony tájékoztatása szerint még mindig van esélyünk arra, hogy kiépítsük a rendszert - ismertette.
Zaklatásmentes adóbeszedés
Az adóhatékonyság területéről szólva kiemelte, hogy még mindig "túl sok áfa marad kint". A napokban ezzel fogunk foglalkozni, adóhatóság elnökével is találkozok. Szükséges az erő, ami kikényszerít, itt az adóhivatalnak komoly tartalékai vannak. De be akarom vonni a vállalkozásokat, hogy ne érezzék zaklatásnak. Zaklatásmentes adóbeszedési rendszert akarunk működtetni - fogalmazott.
A társadalmi béke fontossága
Az én filozófiám szerint az összefogás nem szándék kérdése, hanem erő kérdése - reagált Demján Sándor társadalmi összefogást sürgető felvetésére. Ha van erő, van összefogás, ha nincs erő, nincs összefogás. Ez nem minden országban van így, de ilyen félázsiai származékoknál, mint mi vagyunk, ez így működik - vélekedett Orbán Viktor.
Magyarországon akkor van összefogás, ha van egy erő, lehet, hogy ezt nem centrális erőnek kell nevezni. Ez még nem zárja ki a demokráciát, a vitát, vagy a konzultációt, de erőre van szükség a mindennapi élethez - hangsúlyozta a kormányfő.
A következő 10 évben a társadalmi béke lesz a legfontosabb előnyünk. Ha nem értjük félre a világot, akkor a legnagyobb problémája számos európai országnak az lesz, hogy nem tudja megtartani a társadalmi támogatást a szükséges lépésekhez. Ezért a társadalmi béke gazdasági versenyelőny - jegyezte meg.
Mit üzen a takarékszövetkezeteknek?
A takarékszövetkezetek képviselőihez szólva elmondta: amint a kerítésen belül vagyunk a Takarékbankkal kapcsolatban, üljünk le. Teljes az egyetértés abban, hogy a takarékszövetkezetek jelenlegi 4-5 százalékos aránya emelkedjen 20 százalékra - mondta.
Ne kapjon segélyt, aki munkaképes
A kormányfő 2013-re szeretné elérni, hogy 300 ezer embert foglalkoztassanak közmunkában, a végső cél pedig az, hogy ha mindenki számára elérhető a közmunka, akkor ne kapjon szociális segélyt, aki fizikailag munkaképes.
A miniszterelnök közölte: idén 200 ezer embernek adnak közmunkát, és szeretné ezt 2013-ben 300 ezerre felvinni. "Sőt a végén odáig szeretném elvinni a dolgot, hogy azt tudjam mondani minden magyar állampolgárnak, hogy nem kapsz szociális segélyt, ha egyébként fizikailag munkaképes, viszont mindenki számára van elérhető közmunka" - jelentette ki.