Elhúzódó tárgyalásokra számít a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Intézetének kutatója, aki szerint a Nemzetközi Valutaalap abban érdekelt, hogy olyan tagországnak nyújtson hitelt, ahol fenntartható az államháztartás, vagyis a bevételi és a kiadási oldal többé-kevésbé egyensúlyban van.
Rácz Margit szerint az IMF képviselői érzékeny kérdéseket tesznek majd fel az adórendszer kapcsán, mert úgy fogják megítélni, hogy ha növekedési problémái lesznek Magyarországnak, akkor ezek az adóbevételek nem fogják biztosítani az elvárható egyenleget.
A kormány kiásta a lövészárkot azzal, hogy kijelentette: az ingatlanadóról, valamint az egykulcsos adó megváltoztatásáról szó sem lehet - fogalmazott a szakértő, aki hangsúlyozta: Magyarországnak készenléti hitelre lenne szüksége, mert Európa és a világgazdaság sincs rendben, ebben a helyzetben pedig belecsúszhatunk egy forintleértékelődésbe, vagy alacsony CDS-felárba. Ilyenkor az IMF a legolcsóbb finanszírozást jelenti, és nem kerül "havaria helyzetbe az ország".
A készenléti hitelhez azonban negyedévenkénti IMF-ellenőrzés tartozik, ezért ódzkodik tőle a kormány - fűzte hozzá Rácz Margit, aki nagyon is reálisnak tartja, hogy hozzá kell majd nyúlni az IMF-pénzhez, ami "a legjobb menekülési út Magyarország számára".
Hanganyag: Windisch Judit