Nehezen tartható törvénymódosítási javaslat: vissza kell fizetni az uniós támogatásokat?

Infostart
2012. március 2. 16:22
Egy, a Belügyminisztérium által a parlamenthez benyújtott törvénymódosítási javaslat jelentősen csökkentené a kiemelt beruházások engedélyezési eljárását, 90-ről 30 napra. A Deloitte szakértője azt mondta: a jelenlegi 90 napot sem szokták tartani a hatóságok, a 30 nap pedig még szakmai szemmel is nehezen elképzelhető. Reiniger Róbert szerint ezzel azt kockáztatjuk, hogy utólag az unió mégsem finanszírozza ezeket a beruházásokat és vissza kell fizetni a pénzt.

Egy, a Belügyminisztérium által a parlamenthez benyújtott törvénymódosítási javaslat jelentősen csökkentené a kiemelt beruházások engedélyezési eljárását, 90-ről 30 napra. A Deloitte szakértője azt mondta: a jelenlegi 90 napot sem szokták tartani a hatóságok, a 30 nap pedig még szakmai szemmel is nehezen elképzelhető. Reiniger Róbert szerint ezzel azt kockáztatjuk, hogy utólag az Unió mégsem finanszírozza ezeket a beruházásokat és vissza kell fizetni a pénzt.

Egy 2006-ban elfogadott jogszabályt módosítana Belügyminisztérium, amely a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások engedélyezési eljárását szabja meg, itt azokról beszélünk, amelyekhez környezetvédelmi hatásvizsgálat is szükséges.

A módosítás egyértelműen gyorsítást jelent, a jelenlegi 90 napról 30 napra rövidítené le az eljárást. A Deloitte környezetvédelmi tanácsadás üzletágvezetője az InfoRádiónak azt mondta: az eddigi 90 napot sem tartották be a hatóságok, jellemzően 150 nap alatt készültek el a hatásvizsgálatok. Reiniger Róbert szerint a 30 nap nehezen tartható.

A rövidülő határidő különösen amiatt kényes, hogy az érintett terület lakosságát tájékoztatni kell a beruházásról, közmeghallgatást kell tartani, és többször volt már rá példa, például egy hulladéklerakó tervezett építésénél, hogy lakossági tiltakozás miatt máshova kellett vinni a projektet.

Magyarország esetében az elmúlt években már többször vizsgálta az unió, hogy megfelelő módon tájékoztatták-e a lakosságot, igaz eddig még pénzt emiatt nem vontak el, de a mostani eljárási rövidítés ezt kockáztatja, még akkor is, ha a pénzek megítélése és kifizetése felgyorsul majd. Nem mindegy ugyanis, hogy utólag az unió visszakéri-e a támogatás összegét, mert nem látja megalapozottnak a civil szféra tájékoztatását, illetve hozzájárulását.

Hanganyag: Panulin Ildikó


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást