A hitelbuborék kidurranása - Kína sem úszhatja meg a válságot?

Infostart
2011. november 27. 16:17
Egy-két éven belül Kínában alakulhat ki olyan gazdasági válság, amely ismét recesszióba taszítja az egész világot - nyilatkozta az InfoRádiónak a Budapesti Alapkezelő befektetési igazgatója. Duronelly Péter szerint a válság hatására átalakul az eurózóna és az EU.

Marhaság - így reagált az InfoRádiónak a Budapesti Alapkezelő befektetési igazgatója arra a felvetésre, hogy Kína lehet az eurózóna egyik megmentője. Duronelly Péter szerint ugyanis az elmúlt 15-20 év kamatpolitikája a világban sok helyen hozott létre hitelbuborékokat - Kínában is.

Márpedig 2012 után Peking megpróbálja leereszteni ezt a buborékot, amelynek segítségével most kétszámjegyű növekedést ér el - tette hozzá a szakember, aki úgy látja: Kínában nagyon komoly hitelezési probléma van. Magas az implicit államadósság, és a bankrendszer jelentős feltőkésítésre szorul. Emellett át kell alakítani Kína növekedési bázisát, aminek kapcsán drasztikusan lecsökken a beruházási ráta, ennek pedig hatása lesz a világ tőkepiacaira is.

Az európai válsággal kapcsolatban Duronelly Péter úgy véli, valószínűleg átalakul az eurózóna: más országok vesznek majd részt benne, és mások lesznek az együttműködés szabályai is - ez pedig magával vonja az unió egészének az átalakítását is.

Elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a tagsággal nem fog együtt járni az a kötelezettség, hogy egy idő után az országoknak be kell lépniük az eurózónába is.

Az új struktúra kialakítása azonban sok időt vesz igénybe, és sok piaci stresszel jár - figyelmeztet a befektetési igazgató.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást