IMF: radikális váltás kell az euróövezeti válság kezelésében

InfoRádió / MTI
2011. október 5. 14:48
Az IMF radikális váltást szorgalmaz az euróövezeti adósságszolgálati válság kezelésében.

Az euróövezeti adósságszolgálati válság hatásai már kezdenek átterjedni a perifériáról a központra is, bankokra és befektetőkre, és már nem zárható ki egy újabb recesszió bekövetkezésének lehetősége sem - indokolta Antonio Borges, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai programvezetője egy brüsszeli sajtókonferencián a radikális váltás szükségességét az euróövezeti válság kezelésében.

Az IMF előrejelzése szerint az európai GDP-növekedés 2011-ben 2,3 százalékra lassul a 2010-es 2,4 százalékról, majd 2012-ben 1,8 százalékra csökken. Az infláció a 2011-es 4,2 százalékról 2012-ben 3,1 százalékra mérséklődik.

Mindezek lazább monetáris politikát tennének indokolttá, de emellett az EU-nak meg kellene könnyítenie az EKB számára a másodpiaci szereplést is.

Antonio Borges elismerte, hogy a legtöbb európai ország nincs abban a helyzetben, hogy megengedhesse magának gazdasági ösztönző programok finanszírozását. "Természetesen a költségvetési politikában szigorú fegyelmet kell tartaniuk" - mondta.

Görögországnak Borges szerint fel kellene gyorsítania a gazdasági reformok bevezetését és az állami aktívák privatizálását.

Borges szerint nem kell sürgetni a hitelezői trojka és Görögország között a segélycsomag esedékes részletének átutalási feltételeiről folyó tárgyalásokat. "Az a lényeg, hogy nem kell a dolgot elsietni" - fogalmazott Borges, hozzátéve, hogy bízik a tárgyalások eredményes lezárásában.

A trojka jelentése a folyósítási feltételek teljesítéséről október második felében várható.

Borges szerint felül kell vizsgálni az eredetileg 109 milliárd euróra becsült második görög segélycsomagot, mivel túlhaladt rajta az idő. A csomagnak sokkal nagyobb hangsúlyt kellene helyeznie a gazdasági növekedés ösztönzésére ahelyett, hogy pusztán a görög költségvetés egyenlegére koncentrálna. Az alapnak nagyobb összeg felett kell rendelkeznie, és szélesíteni kell cselekvési szabadságát is. Borges közölte, hogy az IMF "feltétlenül részt vesz" a második görög segélycsomagban, amennyiben meggyőződik az ország elkötelezettségében adósságproblémájának megoldása iránt.

Antonio Borges bejelentette, hogy amint az euróövezet mind a 17 tagja ratifikálta az EFSF európai pénzügyi stabilitási alap hatáskörének kibővítéséről szóló törvényjavaslatot, az alappal vállvetve az IMF is részt fog venni a másodpiaci műveletekben. Az EFSF hatáskörének kibővítéséhez még Szlovákia és Hollandia beleegyezése hiányzik, de még a hó vége előtt döntés várható az ügyben.

Borges konkrétan olasz és spanyol államkötvények vásárlását helyezte kilátásba a pénzügyi válság elharapódzásának megakadályozására.

A cél érdekében az IMF külön alapot hoz létre elsődleges és másodpiaci műveletek végrehajtására. Az IMF mostanáig 80 milliárd euróval járult hozzá az euróövezeti mentőcsomagokhoz.