A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés az euróövezetben

InfoRádió / MTI
2011. szeptember 14. 11:28
Az előző havi visszaesést követően júliusban ismét nőtt az ipari termelés az euróövezetben, a az emelkedés azonban elmaradt a várakozásoktól.

Az Eurostat uniós statisztikai hivatal szerdán megjelent adatai szerint a 17 országból álló övezetben az ipari kibocsátás 1 százalékkal nőtt júliusban júniushoz képest, és 4,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Elemzők havi szinten 1,5 százalékos, éves összevetésben pedig 4,6 százalékos növekedésre számítottak.

Júniusban 0,8 százalékos havi csökkenést regisztrált az Eurostat.

Az Európai Unió egészét tekintve júliusban 1,1 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet.

Az adatokból kitűnik, hogy az övezeti szintű növekedés elsősorban a német ipari termelés jelentős, havi összevetésben 4,1 százalékos, éves alapon pedig 10,4 százalékos bővülésének a következménye, miközben az adósságválsággal sújtott periféria egyre inkább lemarad.

Ráadásul a legnagyobb országok között is éles különbségek mutatkoznak: míg Németország és Franciaország emelkedő pályán halad, Spanyolországban és Olaszországban recesszióba került az ipar. Spanyolországban júniushoz képest 0,7 százalékkal, 2010 júliusához képest 2,8 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása, Olaszországban pedig havi összevetésben 0,7 százalékos, éves alapon 1,6 százalékos csökkenést mértek.

A huszonhetek egészét tekintve a legnagyobb növekedés Nagy-Britanniában és Németországban volt - egyaránt 4,6 százalék - júniushoz képest. A legnagyobb mértékű visszaesést Szlovákiában regisztrálta az Eurostat, ott 3,4 százalékkal csökkent az ipari termelés júliusban az előző hónaphoz képest.

Éves szinten az unió egészében a legnagyobb - 22,9 százalékos - növekedés Észtországban volt. Németország a 10,4 százalékos bővüléssel a második helyen áll. A legnagyobb visszaesés Portugáliában volt, ott 4,4 százalékos csökkenést mértek. Utána Málta következik 3,2 százalékos mínusszal, majd Görögország 2,9 százalékkal.

Elemzők szerint a júliusi növekedés után ismét visszaesés következhet, erre utal csaknem az összes előzetes adat, a beszerzési menedzser indexektől kezdve egészen a rendelésállomány alakulásáig.

A magyar ipar júliusi teljesítményéről csütörtökön ad ki jelentést a budapesti Központi Statisztikai Hivatal (KSH).