Az amerikaiak sejtették, kié a Malév

Infostart
2011. szeptember 6. 13:20
Egy titkos minősítésű WikiLeaks távirat szerint, 2009 februárjában az amerikai diplomaták számára kiderült, hogy a látszattal ellentétben a Malév-részvények többségét nem magyar magánszemélyek, hanem teljes egészében a moszkvai központú Vnyesekonombank birtokolja - adta közzé az Origo.

"Megjegyzései nem hagytak kétséget afelől, hogy a Malév részvényeinek 100 százalékát valójában a Vnyesekonombank, röviden a VEB birtokolja, amelynek felügyelőbizottsági elnöke Vlagyimir Putyin orosz elnök" - így fogalmaztak a WikiLeaks frissen kiszivárogtatott táviratainak tanúsága szerint, az amerikai diplomácia magyarországi képviselői, akik 2009 során többször folytattak háttérbeszélgetéseket a magyar nemzeti légitársaság helyzetéről a cég egyik felsővezetőjével.

Hivatalosan a Malév 2007-es privatizációjakor a légitársaság egyik vásárlója az orosz Borisz Abramovics volt, aki az Air Bridge Zrt.-n keresztül 49 százalékot szerzett meg a társaságból. Az 51 százalékos, többségi pakett két magyar magánszemélyhez került, Költő Magdolnához és Kiss Kálmánhoz. Õket egyébként a Wikileaks távirat nem nevesítik, mint ahogy a későbbi keltezésű jelentésekben sem részletezik azt, hogy 2009 márciusában Kiss Kálmán tulajdonrésze Költő Magdolnához került - írja az Origo.

A látszólagos magyar többségi tulajdon ahhoz kellett, hogy a társaság megtarthassa a nemzeti státuszhoz kapcsolódó repülési jogokat. Az Európai Unió területén lévő nemzeti légitársaságok ugyanis csak akkor kapnak repülési jogot, ha többségi tulajdonosuk az EU állampolgára.

A februári titkos tartalmú távirat azonban megjegyzi, hogy a többségi magyar tulajdon csak "látszólagos". Az Air Bridge működését teljes egészében a VEB finanszírozza, és az 51 százalékos magyar pakettet is a VEB által nyújtott hitelből vásárolta meg a két magyar magánszemély. Ezt Költő Magdolna cáfolja.

Veres János, akkori - a Malév privatizációját lebonyolító - pénzügyminiszter hasonlóképp reagált az Origónak, azt mondta, hogy "a VEB egy állami cég, így egyáltalán nem lehetséges, hogy strómanokon keresztül legyen tulajdonos egy cégben".

A Wikileaks szerint az amerikai diplomácia képviselői aggályosnak tartották, hogy hitel- és lízingszerződések révén számos amerikai cégnek van kitettsége a Malévban.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást