Milyen országok közé bukik a leminősítéssel az Egyesült Államok?

Infostart
2011. augusztus 1. 18:00
Egyértelmű konszenzus kezd kialakulni a piacon arról, hogy az Egyesült Államok elveszíti "tripla A" adósbesorolását, a kérdés már csak az, hogy hány fokozattal minősítik le az amerikai adósságot. Az Egyesült Államok így évtizedekig tartó kiváltságos időszak után kibukik az elitklubból, de érdekes kérdés, milyen országok közé kerül az új besorolással.

Az S&P, a Moody's és Fitch is "AAA"-val jelöli a csúcskategóriás, vagyis a legjobb államadósságokat. Az Egyesült Államok jelenleg (még) mindhárom hitelminősítőnél az első osztályú minősítéssel rendelkezik, de a piacokon kialakult konszenzus szerint hamarosan búcsút kell intsen évtizedes kiváltságának.

Elemzők meggyőződése ugyanis, hogy az adósságplafon újabb megemelésétől függetlenül Amerika elveszítheti "AAA" besorolását, és már csak az a kérdés, hogy hány fokozattal minősítik le (igaz, a Moody's legutóbb nyugtató hangvételű kommentárt adott ki).

Ennek kapcsán érdemes szemügyre venni, mely kategóriák jöhetnek szóba, és mely fontosabb országok rendelkeznek csak "dupla A"-val.

Ez a klub meglehetősen színes: olyan országokat találhatunk meg, amelyek saját adósságválságukkal küzdenek, vagy éppen óriási pénztömeggel rendelkeznek, mint például Kína. Az "AA" minősítéssel rendelkező országokat általánosságban magas minőségű adósoknak nevezik.

A "dupla A" kategóriának három besorolása létezik a hitelminősítőknél: AA+, AA és AA- (a Moody's kódrendszerében ezek Aa1, Aa2 és Aa3 jelölést kaptak).

Ha az Egyesült Államok valóban elveszíti jelenlegi besorolását, akkor a világ legnagyobb három gazdasága a "dupla A"-klubba tartozna. A világ második és harmadik számú gazdasága, nevezetesen Kína és Japán ugyanis jelenleg ilyen minősítésű, vagyis három fokozattal rosszabbul állnak, mint jelenleg az Egyesült Államok.

Az euróövezeti tagállamok közül Belgium, Spanyolország és Szlovénia is "dupla A" minősítéssel rendelkezik, és a Moody's-nál Olaszország is "AA" kategóriás. A Standard and Poor's adatbázisából pedig megtudhatjuk, hogy a fenti országokon kívül Bermuda, Kuvait, Új-Zéland, Katar, Szaúd-Arábia és Tajvan is az AA-klub tagja.

A MarketWatch vasárnapi cikke szerint akkor is lehet okunk az optimizmusra, amennyiben Amerika valóban elveszít egy A-t adósbesorolásából. Ausztrália, Kanada, Dánia, Finnország és Svédország ugyanis már megtapasztalta, hogy milyen elveszíteni a legjobb minősítést, és hogyan kell visszaszerezni a "tripla A" besorolást.