Kivonul az állam a Budapest Airportból

InfoRádió / MTI
2011. június 9. 20:06
Az állam értékesíti a Budapest Airportban (BA) meglévő részesedését - ezt a kormány június 9-re datált határozatában hagyta jóvá, amely a Magyar Közlöny 61. számában jelent meg.

A kormány a határozat szerint jóváhagyta a Budapest Airport Zrt.-ben lévő állami részvénycsomagra vonatkozó eladási opció lehívását, és az állami vagyonról szóló törvény alapján hozzájárul a versenyeztetés mellőzésével történő értékesítéshez.

A részvénycsomag eladásáról a nemzeti fejlesztési miniszternek kell gondoskodnia a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. útján, azonnali határidővel - derül ki a határozatból, amely a közzétételét követő napon lép hatályba.

A kormányhatározatból az nem derül ki, hogy ki lesz a reptér új tulajdonosa, és az sem, hogy mennyiért adja el az állam Ferihegy maradékát. Mivel a 2005-ös privatizációs szerződés csak elvileg nyilvános - a nemzeti vagyonkezelőtől kapott tájékoztatás szerint az országos levéltárban megtalálható egy példánya, azonban például online nem lelhető fel -, nem lehet tudni, hogy például a jelenlegi többségi tulajdonosnak van-e elővételi joga, ha igen, milyen áron érvényesítheti azt.

A korábbi sajtóhírek éppen ellenkezőleg arról szóltak, hogy az állam nyáron visszaállamosíthatja a Budapest Airportot. A Heti Válasz internetes portálján szerdán megjelentek szerint az idén július-augusztusra várhatóan olyan helyzet alakul ki, miszerint a kormány "piackonform" módon képes lesz "visszaállamosítani" a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető BA-t. A spanyol Grupo ACS ugyanis várhatóan többségbe kerül a német Hochtief cégben, amely annak a konzorciumnak a vezetője, amelyik többségi tulajdonos a Budapest Airport Zrt.-ben. Ezt követően a repülőtéri érdekeltségeket, többek között a magyart is eladnák.

A Heti Válasz csütörtökön arról is írt, hogy kínai cégek jelenhetnek meg a BA-ban, mert a budapesti repülőtér Pekingnek is fontos lehet. A lap szerint a kínaiak már bejelentkeztek a ferihegyi gyorsvasút építésére, és "állítólag" készen állnak a Malév megvásárlására is.

Az MTI kérdésére a fejlesztési tárcánál azt közölték, hogy a "Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtóértesüléseket nem kommentál".