Készül a jelentés a Paksi Atomerőmű stressz tesztjéről

InfoRádió / MTI
2011. május 26. 15:49
A Paksi Atomerőmű célzott biztonsági felülvizsgálatát szeptember 30-ig kell elkészíteni. Az eljárást a japán földrengést követő szökőárban megsérült fukusimai erőmű miatt kezdeményezték.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter Józsa István és Oláh Lajos szocialista parlamenti képviselőknek adott írásos válaszában emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió Tanácsának felkérésére dolgozzák ki minden uniós ország számára a biztonsági felülvizsgálat terjedelmi és tartalmi követelményeit.

A stressz teszt helyett célozott biztonsági felülvizsgálatnak nevezett eljárás tartalmát várhatóan napokon belül véglegesítik, ezért a még nem végleges ajánlás, a magyar szakértői csoport ajánlása és az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szakembereinek javaslatai alapján állították össze a célzott biztonsági felülvizsgálat tartalmi követelményeit.

A miniszter írásos válaszában hangsúlyozza, hogy az OAH tartalmi követelményeket szabott meg és nem ellenőrizendő kritériumokat, mert a cél a fukusimai atomerőműt ért baleset tanulságainak hasznosítása a nukleáris biztonság növelése érdekében. A célzott biztonsági felülvizsgálat alapján kell meghatározni azokat az intézkedéseket, amelyek tovább javítják a paksi atomerőmű biztonsági színvonalát.

Fellegi Tamás egy másik, Oláh Lajos szocialista képviselőnek adott írásbeli válaszában a Paksi Atomerőmű bővítésével kapcsolatos Lévai projektről azt írta, hogy annak célja a paksi telephelyen új, két blokkból álló atomerőmű létesítésének előkészítése úgy, hogy az 2020 és 2030 között lépjen üzembe. A Lévai projektet az új atomerőmű létesítéséhez szükséges engedélyek megszerzése és a létesítéssel kapcsolatos lépések összefoglalására hozták létre.

A Lévai projekt 2009-en történt indítása óta annak számos feladatát teljesítették a pályázatokon nyertesek. A miniszteri válaszban többek között a stratégiai tanácsadói szolgáltatást, az üzleti szcenáriók kialakítását, az engedélyezési szerepkörhöz kapcsolódó hatósági engedélyezési eljárások elemzését és előkészítését említi a miniszter. Egyéb munkák pályáztatása folyamatban van.

Ezek között a telephelyengedély-kérelmet megalapozó vizsgálati és értékelési programok, az engedély-dokumentáció elkészítése, a környezeti hatástanulmányt megalapozó szakterületi vizsgálatok és értékelési programok kidolgozása, végrehajtása - olvasható Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter írásbeli válaszában.