Hogyan rehabilitáljuk a magyar libamájat?

InfoRádió / MTI
2011. május 18. 05:25
A magyar libamáj bel- és külföldi piacait marketingeszközök felhasználásával kell bővíteni, bár ennek konkrét pénzügyi háttere még nem tisztázott - mondta Dull Péter, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) osztályvezetője kedden Budapesten sajtóbeszélgetésen.

Magyarországon évente mintegy 2.000 tonna libamájat állítanak elő - ismertette a VM osztály vezetője. Jelenleg a magyar libamáj-termelés 70-80 százalékát kiviszik az országból.

Elekes Lajos, az orosházi Merián Foods kft. ügyvezetője tájékoztatása szerint libatermékeket - amelynek túlnyomó része máj - Magyarországról évente mintegy 40 millió euró (10-11 milliárd forint) értékben exportálnak. A libatenyésztés mintegy 20 ezer embernek ad munkát.

A libamáj népszerűsítését szolgálja az orosházi libamájfesztivál is, amelyet az idén június 3-5. között, már a harmadik alkalommal rendeznek meg. Az ingyenes rendezvénymegszervezése mintegy 25-30 millió forintba kerül.

A fogyasztók általában érzelmi alapon döntenek vásárláskor, ezért erről az oldalról kell "megfogni" a vevőket - mondta Szigeti Orsolya, a Kaposvári Egyetem Gazdaságtudományi Karának docense.

A szakemberek felidézték a Négy Mancs "állatvédő" szervezet német nyelvterületen, 2006-ban indított kampányát, amely a magyar libamáj, illetve libatermékek fogyasztásának csökkentését célozta, és érzelmi alapon bizonytalanította el a vásárlókat.

Poór Csaba kommunikációs szakértő szerint erre a kampányra Magyarország nem tudott megfelelő "érzelmi" választ adni. A Négy Mancs által generált gondokat véleménye szerint általánosságban kezelni lehetett volna. A magyar állam sajátos eszközökkel, főként tudományos érvekre hivatkozva próbálta bizonyítani a magyar termékek egészséges és fogyasztható voltát. A VM osztályvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy csak a tudományos érvek voltak célravezetőek az ügyben.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Poór Csaba
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Szigeti Orsolya
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást