Romlott a fogyasztói bizalom Németországban

InfoRádió / MTI
2011. március 29. 08:17
Németországban romlott a fogyasztói bizalom: az áprilisra előre tekintő, kedden megjelent hangulatmutató 5,9 pont, gyengébb az erre a hónapra február végén jelzett 6,0 pontnál.

Az elemzők 5,8 pontot vártak áprilisra. A mutatót készítő GfK piackutató intézet kommentárja szerint a kétezer ember véleményét tükröző, reprezentatív felmérés azt jelzi, hogy a javulás egyelőre megtört, mert a lakosság tart az újabban bizonytalanabb nemzetközi környezet és a gyorsuló infláció következményeitől. A japán földrengés és szökőár világgazdasági hatásait még nem is vehették figyelembe a korábban lezárt felmérés készítésekor.

A részmutatók közül 40,5 pontra romlott 42,9 pontról a jövedelmi kilátásoké - de így is 27 ponttal jobb, mint tavaly ilyenkor -, 49,5 pontra esett 57,1 pontról a gazdasági kilátások megítéléséé - ez 45 ponttal jobb az egy évvel korábbinál, és a vásárlási hajlandóságé is lejjebb került, 34,4 pontra 39 pontról, 11 ponttal haladván meg az egy évvel ezelőttit.

Enyhe bizalomvesztést jeleztek az elmúlt napok üzleti, vállalati felmérései is az Ifónál és a ZEW-nél, hasonló okokból, bár az intézetek elemzői szerint a német gazdaság továbbra is szilárd.

A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti bizalmi mutatója márciusra 111,1 pontra romlott a februári 111,2 pontról, habár jobb maradt az elemzők várta 110,5 pontnál. Kilenc havi emelkedés után először romlott a mutató, az Ifo pénteki közleménye szerint.

Hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján a részmutatók közül a jelenlegi helyzet megítéléséé 115,8 pontra javult 114,7 pontról - az elemzők változatlan számot jósoltak -, a fél évre előre tekintő üzleti várakozásoké ellenben 106,5 pontra apadt a februári 107,9 pontról. Itt az elemzői előrejelzések átlaga 106,8 pont volt.

Előzőleg, két hete a ZEW gazdaságkutató intézet hat hónapra előre tekintő németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója is 14,1 pontra csökkent márciusra a februári 15,7 ponttól - háromszáz intézményi befektető és közgazdász megkérdezése alapján -, továbbra is elmaradva 26,7 pontos történelmi átlagától. Az átlag fölött utoljára tavaly júniusban volt a mutató. A felmérést 1991. decemberben kezdte a ZEW.