Steven Hill: "Tisztázni kell a bankok szerepét a gazdaságban"

Infostart
2010. szeptember 23. 10:40
Az Új Amerika Alapítvány alapító közgazdásza szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok jó válaszokat adott eddig a gazdasági válságra, de nem a jó kérdéseket tette fel magának. Steven Hill az InfoRádiónak adott interjújában azt mondta, tisztázni kell a bankok szerepét a gazdasági rendszerben.

A világgazdasági válság nagyon keményen érintette az Egyesült Államokat. A munkanélküliség majdnem megkétszereződött, most tíz százalékos, a lakosság 18-20 százaléka "alulfoglalkoztatott". Õk szeretnének teljes állást, de nem kapnak. Ami viszont ennél is nagyobb gond, hogy sok amerikai elvesztette az otthonát. Nem tudják fizetni a részleteket, vagy már kevesebbet ér az ingatlanuk, mint a rajta lévő jelzálog. Õk lényegében csődbe mentek.

A központi bank szerepét betöltő Fed a kamatcsökkentéssel rendbehozta a kipukkadt ingatlanbuborék okozta gondokat, de így lényegében nincs pénzügyi ösztönzés. Mit tehet a kormány ebben a helyzetben? Senki nem tudja a választ - állítja Steven Hill.

Mennyire eltérőek az amerikai és az európai válságtünetek?

Az Egyesült Államokban nincs védőháló az emberek alatt. Én Kaliforniában élek. Itt az emberek 25 százaléknak nincs például egészségbiztosítása. Ahogy mondtam, az ingatlanpiac is leállt. Sokaknak nincs otthona, ez súlyos szociális feszültségeket okoz. Az Obama-kormány több gazdasági ösztönzőt is próbált bevezetni a rendszerbe, de a kezdeti sikerek után csökkennek a pozitív hatások. Ráadásul novemberben választások lesznek, és ha a demokraták elveszítik a többségüket a Kongresszusban és a Szenátusban, még nehezebb lesz a kormány helyzete.

Az Európai Unió viszont több intézkedést hozott már válaszul a válságra. Feláll decemberben egy közösségi pénzügyi felügyelet, és a tagállamok hamarosan a gazdaságpolitikájukat is összehangolják. Hatékonyak lehetnek ezek?

Európa teljesen más jellegű kihívásokkal áll szemben. Az EU is föderáció, de a tagállamok itt más viszonyban vannak egymással, mint az amerikai államok. A válság felfedte az Európai Unió sok gyengeségét. A közösségi vezetés ügyesen tömködi be azokat a lyukakat, amelyek az EU megalakulásakor keletkeztek, de a probléma nem az, hogy milyen válaszokat ad az unió, hanem, hogy milyen kérdések vetődnek fel benne? Ez nálunk is gond egyébként.

Mi legyen a bankok szerepe? Tényleg egyfajta szerencsejátéknak, kaszinónak tekintsük a bankokat? Szerintem ne! Az eddigi intézkedések nem oldják meg a gondokat, csak egy kicsit nehezítik a hazárdírozást. A másik pedig, hogy sokan mondják, hogy "ez vagy az a bank túl nagy ahhoz, hogy bebukjon". Ha így gondoljuk, akkor az a bank túl nagy ahhoz, hogy létezzen.

Ön szerint mire kellene koncentrálnia egy európai államnak? A hiánycsökkentésre, a gazdasági növekedés mielőbbi beindítására, esetleg a munkahelyteremtésre? A magyar kormány az utóbbit helyezi előtérbe.

A munkahelyteremtés természetesen fontos, de nyilván minden európai országnak mást és mást kell tennie. De amire egységesen figyelni kellene, az nem az, hogy növekedés vagy munkahelyteremtés, hanem hogy mit kezd az állam a megszerzett vagyonnal? Hogyan tudja hatékonyabban visszaosztani? Az Egyesült Államok és Japán most nagyon helyesen azon dolgozik, hogy többet tudjon adni kevesebből. Ez azért fontos, mert Kína, India és Brazília már ott ül a világgazdaság asztalánál, mi meg elvesztettük a vezető szerepünket.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást