Simor András: egyelőre semelyik maastrichti kritériumot nem teljesíti Magyarország

Infostart
2010. május 19. 20:50
Önmagában a szigorú költségvetési politika csak lassú felzárkózásra alkalmas, a felzárkózás gyorsításához a növekedési modell megváltoztatása szüksége, aminek motorja a fiskális politika lehet - áll a Magyar Nemzeti Bank konvergencia elemzésében. A jegybank elnöke azt mondta: egyelőre semelyik maastrichti kritériumot nem teljesíti Magyarország, de belátható időn belül erre képes lehet. Simor András euró bevezetési időpontot azonban nem jelölt meg.

 A magyar nemzeti bank konvergencia elemzése megállapítja: az eddigi külső adósságra épülő növekedési pálya nem tartható fenn, a jövőben a növekedést nagyobb arányban kell belső forrásból finanszírozni. Simor Andrást hallják.

A jegybank elnöke azt mondta: az eddigi tapasztalatok alapján az várható, hogy a válság kezdetéhez képest két év múlva áll vissza egy gazdaság a válság előtti szintre, majd lassú növekedés következik.

Simor András IMF tanulmányokra hivatkozva mondta azt, hogy Magyarország esetében, a gazdaság sérülékenysége miatt potenciálisan lassúbb lehet a kilábalás és a növekedés, mivel magas az államadósság és a külső adósság is, ahhoz pedig, hogy a növekedésen gyorsítsunk változtatni kell. Az elnök szerint a költségvetés szerkezetének átalakítása szükséges, például az adórendszer reformja, a humántőke szintjének javítása, és a duális gazdasági szerkezet kezelése, azaz a kis- és nagyvállalatok közötti szakadék megszüntetése.

A jegybank elemzése szerint az euró bevezetése számos előnnyel jár, és bár ma még az ország nem teljesít egyetlen maastrichti kritériumot sem, de jó gazdaságpolitikával belátható időn belül képes lehet erre. Simor András kérdésre válaszolva leszögezte: a jegybank semmilyen közvetlen eszköze nincs és nem volt a devizahitelezés korlátozásában, egyet tudott megtenni, hogy szóban figyelmeztetett a kockázatokra, és ezt többször is megtette.

A jegybankelnök megjegyezte a devizahitelek között a problémás hitelek aránya nem magasabb, mint a forinthiteleknél.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást