eur:
393.02
usd:
367.25
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Jövőre működik az orosz-kínai olajvezeték

Idén elkészül és jövőre működésbe lép egy új kőolajvezeték Oroszország és Kína között, amelyen húsz éven át évi 15 millió tonna (napi 301 ezer hordó) kőolajat importál majd Kína Oroszországtól.

A bejelentés kapcsán Jang Csie-cse kínai külügyminiszter azt is elmondta, hogy a vezeték Kína jelenlegi olajimportjának 7 százalékát fogja fedezni.

Az új vezeték leágazás egy nagyobb orosz exportvezetékről, amely Kelet-Szibériából tart a Csendes-óceán partján lévő Kozminóba. A leágazás az orosz-kínai határ közelében lévő Szkovorogyinónál kezdődik, és e vezetékszakasz egy új finomítót táplál majd, amely Tiencsinben épül az orosz állami Rosznyeft és a kínai állami CNPC olajvállalat közös vállalkozásában.

A kínai külügyminiszter arról is szólt pekingi sajtóértekezletén, hogy a kínai-orosz energiaügyi kapcsolatok hamarosan még erősebbé válnak, ha sikerül befejezni a tárgyalásokat a nagy orosz földgázexportról.

Elmondta, hogy a megbeszélések a legmagasabb kormányszinten folytatódnak e hónap vége felé, amikor Hszi Csin-ping kínai alelnök Moszkvában fölkeresi Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnököt. Még az idén Hu Csin-tao államfő és Ven Csia-pao miniszterelnök is találkozik orosz kollégájával.

Az árban már megállapodtak, de erről csak annyit közöltek Pekingben, hogy az orosz importgáz ára a kőolajéhoz lesz kötve.

A két ország 2006 óta tárgyal arról, hogy kelet-szibériai földgázt szállítanának Kínába vezetéken. Tavaly októberben keretegyezményt írtak alá, amely szerint évi 70 milliárd köbméter földgáz szállítása a cél.

A korábbi években Vlagyimir Putyin még mint orosz államfő célzásokat tett arra, hogy ha Nyugat-Európa elégedetlen az orosz földgázexporttal, akkor Oroszország számára alternatívaként kínálkozik a távol-keleti export. Az akkor elképzelt hatalmas exportmegállapodások azonban nehezen valósulnak meg.

Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×