Jövőre működik az orosz-kínai olajvezeték

InfoRádió / MTI
2010. március 7. 12:22
Idén elkészül és jövőre működésbe lép egy új kőolajvezeték Oroszország és Kína között, amelyen húsz éven át évi 15 millió tonna (napi 301 ezer hordó) kőolajat importál majd Kína Oroszországtól.

A bejelentés kapcsán Jang Csie-cse kínai külügyminiszter azt is elmondta, hogy a vezeték Kína jelenlegi olajimportjának 7 százalékát fogja fedezni.

Az új vezeték leágazás egy nagyobb orosz exportvezetékről, amely Kelet-Szibériából tart a Csendes-óceán partján lévő Kozminóba. A leágazás az orosz-kínai határ közelében lévő Szkovorogyinónál kezdődik, és e vezetékszakasz egy új finomítót táplál majd, amely Tiencsinben épül az orosz állami Rosznyeft és a kínai állami CNPC olajvállalat közös vállalkozásában.

A kínai külügyminiszter arról is szólt pekingi sajtóértekezletén, hogy a kínai-orosz energiaügyi kapcsolatok hamarosan még erősebbé válnak, ha sikerül befejezni a tárgyalásokat a nagy orosz földgázexportról.

Elmondta, hogy a megbeszélések a legmagasabb kormányszinten folytatódnak e hónap vége felé, amikor Hszi Csin-ping kínai alelnök Moszkvában fölkeresi Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnököt. Még az idén Hu Csin-tao államfő és Ven Csia-pao miniszterelnök is találkozik orosz kollégájával.

Az árban már megállapodtak, de erről csak annyit közöltek Pekingben, hogy az orosz importgáz ára a kőolajéhoz lesz kötve.

A két ország 2006 óta tárgyal arról, hogy kelet-szibériai földgázt szállítanának Kínába vezetéken. Tavaly októberben keretegyezményt írtak alá, amely szerint évi 70 milliárd köbméter földgáz szállítása a cél.

A korábbi években Vlagyimir Putyin még mint orosz államfő célzásokat tett arra, hogy ha Nyugat-Európa elégedetlen az orosz földgázexporttal, akkor Oroszország számára alternatívaként kínálkozik a távol-keleti export. Az akkor elképzelt hatalmas exportmegállapodások azonban nehezen valósulnak meg.