Csak tízezer állás szűnik meg az Opel-üzlet miatt

Infostart
2009. június 2. 22:00
A német külügyminiszter szerint három hónapon belül aláírhatják az Opel és az autógyárat felvásárló osztrák-kanadai Magna közötti végleges megállapodást. Frank-Walter Steinmeier Budapesten azt mondta: ezután mintegy tízezer európai munkahely szűnhet meg.

A Magnának valóban vannak orosz partnerei, az orosz féllel azonban most szünetelnek a tárgyalások - válaszolta újságírói kérdésre a német külügyminiszter. Frank-Walter Steinmeier hangsúlyozta: a világ minden pontján - így Németországban is - komoly gondokat okozott a gazdasági válság az autóipar szereplőinek.

"A létszámcsökkentés mindenhol elkerülhetetlen, ebből a szempontból előnyös, hogy a Magna ajánlatában szerepel, hogy Európában csupán mintegy 10 ezer munkahely szűnik meg" - fogalmazott.

A német diplomácia vezetője kiemelte, hogy a megállapodás - amelyet három hónapon belül aláírhatnak az Opel és az autógyárat felvásárló osztrák-kanadai Magna között - biztosíthatja az Opel további jövőjét.

Frank-Walter Steinmeier arról is beszélt, hogy figyelemmel kíséri az új magyar kormány tevékenységét, amely szerinte alkalmas lehet a válság kezelésére.

"Beszéltem az új magyar miniszterelnökkel, aki tájékoztatott a válságkezelő intézkedésekről, és úgy látom, a Bajnai-kormány elképzelései stabilizálhatják a magyar gazdaságot" - jelentette ki.

A német külügyér, aki Prágából érkezett Budapestre, arról is beszélt, hogy aggódnak Orbán Viktor kijelentése miatt, és erről beszélt cseh és szlovák kollégájával is. A Fidesz elnöke Esztergomban egy, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjával közösen rendezett választási gyűlésen azt mondta: az európai parlamenti választáson eldől, hogy a Kárpát-medencei magyarságot hányan képviselhetik Brüsszelben.

Balázs Péter magyar külügyminiszter nem kommentálta Orbán Viktor szavait. "Kevesebb mint egy hónappal ezelőtt jártam Pozsonyban. A megbeszéléseken nagyon komoly lépéseket tettünk a baráti viszony megteremtéséért és azért, hogy egyenrangú, szuverén államokként legyünk az európai értékrend részesei" - fogalmazott.

A magyar és a német külügyminiszter arról is beszélt, hogy a tárgyaláson szó volt regionális és uniós kérdésekről, valamint az Andrássy Gyula német nyelvű egyetem kiemelt szerepéről a két ország kapcsolatában.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást