Burány Sándor: válságkezelés 3.546 milliárdos csomaggal

InfoRádió / MTI
2009. április 1. 17:17
A kormány 1400 milliárdos pénzügyi-, 46 milliárdos munkahely-megmentési és 2100 milliárdos gazdaság-élénkítő beruházási csomaggal segíti a vállalkozások válságkezelését - erősítette meg Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára a folyamatban lévő intézkedéseket Nyíregyházán szerdán egy fórumon.

 Az 1.400 milliárd forint összegű pénzügyi csomagból, amely 2010-ig áll a vállalkozások rendelkezésére, már több mint 560 milliárd forint elérhető - mondta a tárca vezető tisztségviselője.
A 16 milliárdos munkahely-megmentési támogatási pályázat szintén elérhető, ami további 30 milliárd forint összegű európai uniós forrással egészül ki.
Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy a gazdaság-élénkítő, az uniós forrásokból megvalósuló 2.100 milliárd forint értékű beruházásokból a következő másfél évben több mint 1.800 milliárdnyi fejlesztésre kaphatnak megrendelést az építőipari cégek.
Burány Sándor fórumon elmondta: a legfontosabb feladatnak a pénzügyi gondok enyhítését, a forrásigények biztosítását tartják, s erre hitellehetőségek, kölcsöngaranciák és kamattámogatás is áll a vállalkozások rendelkezésére.
Mikro-, beruházási-, forgóeszköz- és MFB hitelek egyaránt igénybe vehetők, a teljes keret meghaladja a 400 milliárd forintot. A Garantiqa és az Új Magyarország Hitelgarancia program keretében az állam 80 százalékos mértékű garanciát is vállal a kölcsönfelvevőkre. Erre több mint 900 milliárdos a keretösszeg, továbbá a mikro-, kis- és középvállalkozások a Széchenyi Kártya programban 2 milliárd forint összegű kamattámogatásban is részesülhetnek.

A pénzügyi csomag lehetőségeit eddig már több mint 1.100 mikro-, kis- és középvállalkozás vette igénybe, 5,5 milliárd forintot meghaladó összegben.

A minisztérium vezető tisztségviselője a beruházás-élénkítéssel kapcsolatban arról szólt, hogy a 2.100 milliárdos keretösszegből 1800 milliárd forint értékű megrendelés válik elérhetővé az építőipari cégeknek. A lehetőségek tételesen, határidőkre lebontva rendelkezésre állnak, például 267 iskola, 23 rendelőintézet, 78 városi terület, 400 kilométernyi vasúti és 350 kilométernyi közúti, uniós finanszírozású beruházásra pályázhatnak a vállalkozások.