Az erőmű tavaly Gálos Tibor akkori vezérigazgató vezetésével 210 megawatt villamosenergia megvételére kötött szerződést 11 áramkereskedővel. Az eddigi vizsgálatok szerint ezek a megállapodások Kapolyi László biztatására jöttek létre, aki akkor előrehaladott tárgyalásokat folytatott az erőmű megvásárlásáról.
A szerződött energiát Kapolyi László áramkereskedő cégének adták volna tovább, csakhogy - a távirati iroda beszámolója szerint - az iparmágnás tavaly december végén "gazdasági lehetetlenülésre" hivatkozva felmondta az egyezséget, ezért a Vértesi Erőmű is szerződést bontott a kereskedőkkel. Első körben húszmilliárd forintra becsülték a kereskedők a kárt.
Információk szerint a Vértesi Erőmű vezetői nemcsak azzal követtek el mulasztást, hogy nem tájékoztatták a tulajdonos Magyar Villamos Műveket (MVM) az áramüzletről, de azzal is, hogy nem kértek garanciát Kapolyi Lászlótól a kérdéses villamosenergia megvásárlására.
Mindenesetre az MVM január elején azonnali hatállyal menesztette Gálos Tibort, valamint a teljes igazgatóságot, és kinevezte elnök-vezérigazgatónak Szabó Pál, korábbi közlekedési és energiaügyi minisztert, aki nemzetközi jogászok bevonásával kezdett a helyzet rendezéséhez.
Egyes hírek szerint az áramkereskedőkkel folytatott egyeztetések során a kárértéket sikerült kétmilliárd forint körüli szintre leszorítani. Kapolyi László cégénél, a System Consultingnál, a távirati iroda érdeklődésére korábban azt mondták: az igazolt kár mértékéig teljesíteni kívánják kötelezettségeiket a VÉRT felé.