Fennállásuk legsúlyosabb veszteségeit könyvelték el a nyugdíjpénztárak

Infostart
2009. március 10. 12:46
Nem szolgálnak pozitív meglepetéssel a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által közzétett friss adatok a hazai nyugdíjpénztárak 2008-as teljesítményét illetően, az ágazat az előzetes várakozásokkal, valamint a Stabilitás Pénztárszövetség múlt héten közzétett hozamadataival összhangban fennállásának legsúlyosabb veszteségeit volt kénytelen elkönyvelni tavaly.

A pénztári ágazat az elmúlt év során bizonyos szempontból két részre szakadt, a választható portfóliós rendszert 2008-ban még nem működtető pénztárak tavaly átlagosan -15,7 százalékos befektetési eredményt értek el, míg a választható portfóliókat már bevezető pénztáraknál a pénztárszintű - azaz a különféle portfóliók teljesítményét összesítve mutató - átlagos hozam -22.9 százalék volt. Az önkéntes nyugdíjpénztárai szférában -10.7 százalék volt tavaly az átlagos hozam.

Erdős Mihály, a felügyelet főigazgató-helyettese a mai tájékoztatón hangsúlyozta, hogy a tavalyi eredményeket egyértelműen a pénzügyi válság nyomán kialakuló jelentős tőkepiaci veszteségek határozták meg, amelyek a magyar nyugdíjpénztárakhoz hasonlóan más piacokon, más országokban működő nyugdíjalapokat is megviselték, a magyar nyugdíjpénztárak gyenge teljesítménye így nemzetközi összehasonlításban nem kirívó.

Különösen kellemetlenül érintette a pénztárakat, hogy nemcsak a részvénybefektetéseken, hanem a pénztári befektetéseken belül továbbra is jelentős súlyt képviselő magyar állampapírokon is veszteséget szenvedtek el, ellentétben az ezek megingathatatlanságába vetett közkeletű hittel - tette hozzá a szakember.

"A hosszú távú hozamokat tekintve fontos kiemelni, hogy a pénztárak az elmúlt tíz év során pozitív hozamot értek el, a pénztártagoknak nem veszett el a befizetése, megtakarítása" - emelte ki Erdős Mihály, utalva arra, hogy a tavalyi jelentős veszteségek ellenére a választható portfóliós rendszert még nem működtető pénztárak a 2008 végén lezárul évtizedben 6 százalékos hozamot nyújtottak, míg a választható portfóliókat idejekorán elindító pénztárak tízéves hozama 5,5 százalék volt.

A felügyelet egyébként a hozamadatok publikálása mellett igyekszik megfelelő tájékoztatást is nyújtani a pénztártagok számára, hogy megfontolt döntést hozhassanak a hozamok ismeretében.

A hozamokat bemutató dokumentumban a PSZÁF így többek között bemutatja a különféle hozamrátákat, illetve az idén először publikált úgynevezett vagyonnövekedési mutatót, ami a pénztártag összes befizetésén elért átlagos hozamrátát mutatja (tőkesúlyos hozam). Emellett a felügyelet vezetői körlevélben igyekszik felhívni a pénztári vezetések figyelmét a korrekt és minden részletre kiterjedő tájékoztatás fontosságára és mikéntjére - tette hozzá Erdős Mihály.