Az energetikai miniszter a földgázellátási krízisbizottság keddi ülése után bejelentette: az import kiesése zavarokat okoz a gázellátásban, hiszen a keddre várható fogyasztás 68 millió köbméter, míg a hazai tározókból legfeljebb napi 51 millió köbméter nyerhető ki.
Az Index információi szerint első körben - a gázfelhasználást kategóriák alapján korlátozzák, erről később olvashat részletesebben - két erőművet állítanak át ideiglenesen gázról olajra. Úgy tudjuk, a Duna-menti erőmű és a Tisza-II. erőmű az, ahol korlátozni kell a gázfogyasztást.
A miniszter elmondta azt is: a kormány diplomáciai offenzívát indít, felveszi a kapcsolatot Ukrajnával, Oroszországgal és az unió soros elnöki tisztét betöltő Csehországgal is a helyzet rendezése érdekében.
Korábban a földgáz nagykereskedelmét ellátó cég szóvivője az InfoRádióban elmondta: az E.On maximális kapacitással emeli ki a gázt a földalatti tározókból.
Kutas István hozzátette: az ipari fogyasztóknál csak akkor kell korlátozást elrendelni, ha hosszú ideig nem érkezik gáz, és a mostaninál jóval hidegebb lesz az idő. Hangsúlyozta: az orosz-ukrán gázvita a fűtési szezon végéig nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Gyurcsány Ferenc levelet írt
Magyarország számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának az árát az európai fogyasztók fizessék meg. Erről levélben tájékoztatta Gyurcsány Ferenc kormányfő Vlagyimir Putyin orosz, Julija Timosenko ukrán és Mirek Topolanek cseh miniszterelnököt. A miniszterelnök hangsúlyozta: arra kérte az uniós soros elnökségét, hogy lépjen fel a két országnál a vita lezárása érdekében. Gyurcsány Ferenc azt mondta: a kialakult helyzet nem befolyásolja a gáz árát.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke az InfoRádióban úgy fogalmazott: Magyarországnak hosszú távú megállapodást kell kötnie Oroszországgal a gázszállításról, de alternatív beszerzési útvonalakat is ki kell alakítania.