A jegybank monetáris tanácsa hétfőn nem tárgyalt az alapkamat csökkentéséről, azzal inkább vár a következő kamatdöntő ülésig - mondta az InfoRádiónak az ING Bank elemzője. Németh Dávid szerint ennek az lehet az oka, hogy a legutóbbi, soron kívüli kamatvágás miatt sok kritika érte a testületet.
A szakértő úgy véli: a monetáris tanácsot most egyébként sem sürgeti az idő, hiszen a forint árfolyama viszonylag stabil, így lehetőség adódik megfigyelni, hogyan alakul a piaci hangulat az év első heteiben.
Németh Dávid szerint lehetséges, hogy a jegybank azért is nem csökkentette az irányadó kamatlábat, mert vissza akar térni a megszokott gyakorlathoz, amely szerint erről csak a döntéshozatalra kijelölt napokon tárgyal. Ez lehetőséget ad ugyanis a piacnak a felkészülésre.
Mennyit vágnak?
ING Bank elemzője arra számít, hogy a két hét múlva esedékes kamatdöntő ülésen a jegybank 50 bázisponttal csökkenti majd a kamatlábat, hiszen, ha havonta ilyen ütemben mérsékli azt, március végére a kamatszint elérheti a múlt októberi 8,5 százalékot.
A régió országaihoz képest Magyarországon még akkor is magasabb lenne az alapkamat, ám Németh Dávid úgy véli, hogy a jegybank további csökkentésről dönt majd. A szakértő az év végére 7-7,5 százalékos kamatlábat vár.
A Fidesz kamatcsökkentést sürget
A Fidesz elnöksége azt javasolja az MNB monetáris tanácsának, hogy minél előbb és minél nagyobb mértékben csökkentse a jegybanki alapkamatot - közölte Szijjártó Péter szóvivő a párt elnökségének ülése után.
Az elnökség az ország gazdasági helyzetéről megállapította, hogy az napról napra romlik. A kormány képtelen megálljt parancsolni a cégek csődjének, a munkahelyek elvesztésének, a kabinet kezéből végleg kicsúszott a folyamat kontrollálása - mondta.
A Fidesz fenntartja a korábban a kamatcsökkentésről szóló, munkahelyek védelmében tett javaslatát - jelentette ki Szijjártó Péter. A szóvivő hozzátette: az ezt a kezdeményezést bírálók száma fogyatkozik, legutóbb a jegybankelnök is belátta a kamatcsökkentés fontosságát.
Hanganyag: Kaput Júlia