Oroszország, Irán, Katar és 11 más földgáz-exportáló ország képviselői, vagy az angol rövidítés szerint a GECF, a Gázexportőr Országok Fóruma tanácskozik Oroszországban.
Nyugaton, és különösen az Európai Unióban gyakorlatilag állandóan napirenden van az orosz gázexporttól való függőség témája. A Moszkva iránt bizalmatlan politikai erők most attól tartanak: egy olyan szervezet jöhet létre, amely az olajexportőr OPEC-hez hasonlóan befolyásolja majd a földgáz árát. Az OPEC tagok rendszeresen tárgyalnak a kitermelési kvótákról és ezzel próbálják befolyásolni a kőolaj világpiaci árát.
A gáz exportőr országok azonban visszautasítják az összehasonlítást és azt mondják, nem kartellt akarnak, hanem úgymond "egyensúlyt létrehozni a szolgáltatók között és koordinálni az együttműködést a fogyasztó és exportőr országok között". Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter szerint "a játékszabályokat akarják felállítani".
Piaci elemzők megjegyzik: az olaj- és földgáz ágazat jelenlegi különbözősége miatt nem sok értelme lenne egy gázkartellnek. A gázexporthoz ugyanis költséges vezetékek kellenek és emiatt a szerződő partnerek hosszú távra előre lefixálják az árakat. Az olaj árát viszont hordónként határozzák meg, a szállítások rövid határidősek és az ár gyorsan megváltozhat.
A világ földgázellátásának közel felét öt ország adja: Oroszország, Irán, Katar, Venezuela és Algéria. Annak ellenére, hogy Irán a második legnagyobb forrásokkal rendelkezik, eddig nem tudott nagy játékossá válni, mert ezt a mezők külföldi tőkére épülő fejlesztésével tudná csak elérni és ez a jelenlegi politikai helyzetben késik. Katar közben az első helyre került a cseppfolyósított földgáz export területén - ez a mód már az olajexporthoz hasonlít, mivel a terméket hajókkal tudják szállítani, nem kell hozzá vezeték, és elterjedése a jövőben megváltoztathatja a földgázpiacot.