Eddig 6,9 milliárd eurónak megfelelő összeget hívott le az állam a pénzügyminiszter kezdeményezésére abból a 20 milliárd eurós hitelkeretből, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság, valamit a Világbank ajánlott fel Magyarországnak - mondta el az InfoRádióban az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettese.
Borbély László András hozzátette: ebből 4,9 milliárd eurónyi az IMF-forrás, amelynek fele a bankmentő csomagra szolgálhat, azaz nem az ÁKK kezeli, az államadósság kezelő csupán a másik feléhez férhet hozzá, ez azonban egyelőre likviditási tartalékot képez.
További 2 milliárd eurót az Európai Bizottság által felajánlott hitelkeretből hívott le Magyarország, ebből 1 milliárdot már felhasznált az ország az államadósság finanszírozására, a másik 1 milliárd szintén likviditási tartalékot képez.
Az összegek a Magyar Nemzeti Banknál vannak euróbetétként, így növelik az ország devizatartalékát, ezzel pedig közvetetten hozzájárulnak a gazdaság erősödéséhez, hiszen nagyobb tartalék esetén a hazai bankok olcsóbban kapnak hitelt a külföldi bankoktól.
Borbély László András rámutatott: bár az összegek lehívásának van költsége, a tranzakcióból származó, az ország gazdasága szempontjából kedvező közvetett haszon nagyobb.
Jövőre 6,1 milliárd euró kell
Jövőre várhatóan 6,1 milliárd eurót használ fel Magyarország a hitelkeretből az államadósság finanszírozására. Ekkora összeg azonban akkor szükséges, ha továbbra sem lesznek keresettek az állampapírok. Amennyiben visszatér a bizalom a hazai állampapírpiacon, az összeg csökkenhet - mondta Borbély László András.
Hozzátette azonban, hogy az állampapírpiacon még idő kell az egyensúly helyreállásához, épp ezért 2009 első negyedévére rendszeres, kéthetenkénti kötvénykibocsátást nem tervez az ÁKK.
Ha mégis élénkülne a piac, az államadósság kezelő rugalmasan reagál a keresletre, és kibocsátja a kellő mennyiségű kötvényt, hiszen a cél az, hogy elsődlegesen a hazai piac megtakarításaiból finanszírozza az állam a költségvetést.
Az is előfordulhat azonban, hogy nemhogy nem nő, hanem tovább csökken a kereslet a hazai kötvények, állampapírok iránt. Borbély László András mindenesetre úgy látja: 2010-re teljesen helyreáll a rend a hazai állampapírpiacon.
Hanganyag: Kaputa Júlia