A vizsgálat szerint a kilenc országban megkérdezett emberek többsége az országa általános helyzetét pesszimistábban látja, mint a saját anyagi helyzetét. A magyarok a legpesszimistábbak közé tartoznak, a megkérdezettek mindössze 4 százaléka ítélte jónak az ország helyzetét.
A szkeptikusok közé tartoznak a franciák és olaszok, ahol 10 százalék gondolta jónak vagy nagyon jónak országa gazdasági helyzetét, és nem meglepő, hogy a svájciak a legnyugodtabbak, itt a válaszadók több mint fele gondolja azt, hogy államukban minden rendben van.
A következő egy évet illetően mindenhol pesszimistábbak az emberek, ami nem meglepő, hiszen a vizsgálat október-novemberben készült, az Allianz nem titkoltan a pénzügyi válság hatásait is megpróbálta felmérni az érintett országokban.
A megkérdezettek, függetlenül állampolgárságuktól, mind jobbnak ítélték személyes anyagi helyzetüket a jelenben és jövőben is, az országukénál. Svájcban 79 százalék mondta magáról, hogy anyagilag biztonságban van, ezzel szemben a sereghajtó magyarok 23 százaléka gondolta csak ezt, a középmezőnyt az Egyesült Államok, Németország és Ausztria képviselte.
A felmérésből az is kiderült, hogy az embereket leginkább a pénzpiacok állapota foglalkoztatja mostanság, az aggódók attól tartanak, hogy saját személyes jövőjük alakulását jelentősen érintheti a pénzpiacok miatt kialakult válság, ezért a jövőt illetően, ahogy az országok helyzetében is, kevésbé bizakodóak az emberek, még a svájciak is visszafogottabbak, mindössze 24 százalékuk maradt magabiztos a következő évet-éveket tekintve az anyagi biztonságát illető kérdésben.
A felmérés azt is megállapította, hogy válaszadók többsége most az államilag garantált, emiatt egyértelműen biztonságosnak tekinthető bankbetétekbe tenné a pénzét, például minden ötödik magyar tervezi, hogy betétbe helyezi megtakarítását. A betétek mellett a klasszikus életbiztosítások értékelődtek fel, és feltehetően nagyobb súllyal szerepelnek majd a tőkevédett és hozamgarantált konstrukciók.