Londoni elemző: Az MNB a fordítottját teszi annak, amit kellene

Infostart
2008. október 23. 08:30
A londoni "Új Gazdaságok Alapítvány" Intézet vezető elemzője szerint Magyarország a kamatok emelésével pont a fordítottját teszi, mint amire szükség volna. Ann Pettifor - aki két éve már megjósolta a mostani hitelválságot, és számos kormány tanácsadójaként dolgozott - azt mondja: a pénzügyi bizonytalanságban fokozott politikai biztonságra és összefogásra van szükség Magyarországon.
Ön szerint helyes döntések születnek a hitelválság kezelésére?

A központi bankok és a politikusok csak a válság egyik felével foglalkoznak, amikor stabilizálni akarják a bankokat. A bankokért aggódnak, és nem törődnek azokkal az emberekkel, akik a bankoknak tartoznak, mert tőlük hitelt vettek fel. Pedig a bankok kintlévőségeinek rendezése ugyanolyan fontos, mint kezelni a bankok rumliját. Ezért én nem hiszek abban hogy az amerikai jegybank, a brit központi bank vagy más országok jegybankjainak intézkedései megvédenek bennünket egy elhúzódó globális válságtól. Most már a magyar gazdaságban is látszanak a globális recesszió jelei.

Mit kellene tenni, hogy a bankoknak tartozó adósokat megsegítsük?

Erre csak egy mód van. Csökkenteni kell a tartozásokra kirótt kamatokat. Tőkeinjekciót lehetne adni az egész magyar gazdaságnak, a kisvállalkozásoknak, háztartásoknak, de ez nagyon sokba kerülne. A kamatok csökkentése sokkal olcsóbb megoldás. Meg vagyok döbbenve, hogy a monetáris tanács ilyen magasra emelte az alapkamatot - 300 bázisponttal
-, ez pont a fordítottja annak, mint amire szükség van. Ezzel a Magyar Nemzeti Bank tönkrevágja a magyar vállalkozásokat, mert nem lesznek képesek visszafizetni a tartozásaikat, azok túl drágák lesznek.

Milyen következményeket hozna egy kamatcsökkentés?

Nem kell zseniális közgazdásznak lenni ahhoz, hogy belássuk, hogy ha egy országnak sok az adóssága, a háztartásoknak, a vállalkozásoknak és a kormányzatnak is, akkor a helyzet csak romlik azáltal, ha magasabbak lesznek a kamatok.11 és fél %-os alapkamat, az 14%-os kereskedelmi kamatot jelent, ami tönkreteszi az érintett magyar kisvállalkozást, a reálgazdaságot. A kisegítő csomagok és a magasabb kamatok a bankoknak, és a nemzetközi tőkemozgásban érdekelteknek használnak, de a többieknek kárt okoznak. Ez őrültség, ami egyébként a bankok számára is káros lesz, nemcsak Magyarországon, de Svájcban is. A hitellel rendelkezőknek nehezebb lesz pénzt keresniük, a munkanélküliség megnő, a vállalkozások tönkremennek, lehetetlen lesz visszafizetni az adósságokat. Meg vagyok győződve arról, hogy sürgősen le kell vinni a kamatokat.

Hogyan látja, hozzánk is begyűrűzhet a nyugati típusú pénzügyi válság?

Magyarországon 3 % alá lehetett csökkenteni a költségvetés hiányát, ez jó stabilizáló lépés volt, ám a magyar háztartások most a devizahitelek áldozatai. Ezen kívül, ha magasak a kamatok és szabadon mozog a tőke, akkor innen pénzt fognak kivonni a befektetők. Magyarország a globális pénzügyi rendszer része, a pénz jöhet-mehet akkor is, ha felelőtlenül mozgatják. Ezért én annak sem vagyok híve, hogy a forint elleni vagy az OTP részvények elleni támadásról beszélnek. Ez nem több, mint a spekulációs tőke mozgása, a volatilitás pedig a nemzetközi helyzetnek köszönhető, a pénz nagyon gyorsan mozog az országhatárokon át. Magyarország egy nemzetközi pénzügyi hurrikán áldozata. A válság a spekulációs tőkét támogató angol-amerikai közgazdasági modell kudarca. Megoldás is csak nemzetközi szinten képzelhető el. A magyar kormánynak és a nemzeti banknak a magyar polgárok érdekeit kell szem előtt tartania, és nem a nemzetközi pénztőke védelmét.

Mi lenne a magyarok számára fontos üzenet ilyen körülmények között a kamatok csökkentésén túl?

Fogjon össze kormány és ellenzék az ország érdekében. A pénzügyi bizonytalanság idején még fontosabb a politikai stabilitás, mint máskor. Ezt az üzenet kell közvetíteni.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást