Az orosz rubel sincs biztonságban

Infostart
2008. október 23. 18:12
A pénzpiacokon elterjedt a pletyka, hogy az orosz rubel ellen is spekulációs támadás indulhat a nemzetközi válság újabb fejezeteként. Az orosz pénz folyamatosan gyengül a dollárral szemben, miközben a kormány azt állítja: nem akar látványos leértékelést végrehajtani. Közben az orosz tőzsde is három éves negatív rekordot döntött.

A Standard and Poor's hitelminősítő cég "negatívra" változtatta Oroszország eddigi "stabil" besorolását, miközben a moszkvai tőzsde három éve nem látott negatív értéket produkált. Oroszország pedig egy hét alatt csaknem 15 milliárd dollárt veszített külföldi valutatartalékaiból, mert a központi bank a nemzeti pénz védelmében külföldi valutaeladásokra kényszerült. Ennek ellenére tovább gyengült a dollárhoz képest a rubel és csütörtökön kétéves mélypontot ért el az árfolyama.

Bár a kormány határozottan tagadja, elterjedt az a pletyka, hogy a rubel jelentős leértékelésére készülnek. A félelmnek az is az oka lehet, hogy a piaci szereplők még emlékeznek a tíz évvel ezelőtti pénzválságra, amikor egy hét alatt térdre rogyott az egykori szuperhatalom - jegyzi meg a Bloomberg hírügynökség. Az emelkedő olajár miatt azóta Oroszországnak sikerült jelentős költségvetési tartalékokat felhalmoznia.

Most azonban ismét esnek az olajárak, és ezzel párhuzamosan esnek az orosz cégek részvényei is - mindez arra kényszeríti az államot, hogy kisegítse, esetleg ki is vásárolja azokat. A Vedomosztyi gazdasági napilap vitriolos kommentárban ír arról, hogy a jelcini időszak oligarcháit most felválthatják a putyini körbe tartozó, az állam által kreált új oligarchák.

Maga a miniszterelnök közben nem hajlandó elismerni, hogy válság lenne és a dollárvásárlás ellen figyelmeztetett, a pletyka hatására azonban megnőtt a dollár iránti kereslet a bankokban és pénzváltóknál.

Elemzők megjegyzik: a zuhanó olajár és a lassuló gazdaság miatt valószínűleg elkerülhetetlen az orosz pénz leértékelése, az orosz Központi Bank azonban azt akarja, hogy ez fokozatosan történjen. Ebben segíti a részben rugalmas átváltási mechanizmus és az, hogy komoly pénztartalékokkal rendelkezik.