Máshol a bankokban, nálunk az államban nem bíznak a befektetők

Infostart
2008. október 22. 08:45
Tavaly még jó eredményeket produkáltak a pénzügyi szektor tagjai, de már voltak jelei a kezdődő pénzpiaci válságnak - derült ki a Deloitte szektorelemzéséből. A tanácsadó cég pénzintézeti szektorának vezetője hozzátette: a 2008. évi eredményeket sokkal kevésbé befolyásolja a krízis, mint azt gondolnánk.

Tavaly még a 2006-os tendenciák folytatódtak, a bankok az egész régióban növekedtek, hitelezési tevékenységük bővült és nyereségességük is tovább nőtt. Akkor a pénzügyi adatokból még nem lehetett arra következtetni, hogy idén válság lehet, ám a múlt ősszel már voltak olyan események, amelyek előrevetítették a most tapasztalt fejleményeket - mondta az InfoRádiónak a Deloitte pénzintézeti szektorának vezetője.

Fülöp András hozzátette: európai bankok is akadtak, amelyeknél megfigyelhetőek voltak a válság közeledtére utaló jelek, a brit Northern Rock például nagyon agresszív hitelezési tevékenységet folytatott, a bizalmatlansági válság pedig már a múlt év második felében elérte.

A bankokat a szakértő szerint kevéssé érdekli, hogy rövid távon milyen hatással lesz a krízis az eredményességükre: most azon dolgoznak, hogy megőrizzék stabilitásukat.

Az még kérdés, milyen mértékben szólnak majd bele az egyes kormányok az olyan bankok irányításába, amelyeket az állami beavatkozás mentett meg a csődtől. Azt sem lehet még tudni, hogy az új szabályok - amelyeket várhatóan a válság elültével vezetnek majd be a bankszektorban - milyen hatással lesznek a pénzintézetek nyereségességére - magyarázta Fülöp András.

A Deloitte pénzintézeti szektorának vezetője hozzáfűzte: míg az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában a bizalmatlanság a bankközi piacokon áll fenn, addig nálunk elsősorban az ország teljesítményében nem bíznak a befektetők.

Hanganyag: Panulin Ildikó


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást