Máshol szárnyalnak a tőzsdék - miért esik mégis a BUX?

Infostart
2008. október 20. 15:23
Ma hajnalban az ázsiai indexek emelkedtek, és az európai tőzsdék is pozitív hangulatban kezdték a hetet. A jelenleg kedvező nemzetközi befektetői hangulatból a régiós börzék is meríteni tudtak, kivéve Budapestet. Ennek egyik oka lehet, hogy a CNBC hétfő reggeli műsorában ismét Izlanddal együtt emlegették Magyarországot.

Miután ma hajnalban az ázsiai részvényindexek is emelkedni tudtak, a múlt heti kisebb emelkedést követően ismét pozitív irányú elmozdulással kezdték a hetet az európai részvényindexek. A jelenleg éppen kedvező nemzetközi befektetői hangulatból a régiós börzék is meríteni tudtak.

A hazai börze továbbra is kilóg a sorból jelentős mértékű esésével, melyben szerepet játszhat, hogy a CNBC ma reggeli műsorában ismét Izlanddal együtt Magyarországot.

A régió szárnyal

Az európai részvényindexek 1,5 százalékos emelkedéssel kezdték a mai kereskedést, ami arra utal, hogy a kormányzati és jegybanki beavatkozásokat követően némileg enyhülnek a feszültségek. A bankközi kamatok (Libor) múlt heti csökkenése erre utalhat, bár az látszik, hogy a bizonytalanság továbbra is nagy úr.

Bár enyhült a pénzpiacokon tapasztalható bizalmi válság, a befektetők közül egyre többen már ezek következményeire kezdhetnek fókuszálni. A reálgazdasági áldozatok ugyanis szintén súlyosak lehetnek, ami a vállalati profittermelő képességben is megmutatkozik.

Mindenesetre a jelenlegi optimizmus (mely tehát leginkább egy medve piaci vissza-korrekcióként értelmezhető) a régiós börzéken is emelkedést generált. A legnagyobb mértékben az elmúlt időszakban talán legjobban beütött orosz piac teljesít az RTS 4,4 százalékos emelkedésével, de a lengyel WIG 20 0,8, a cseh PX 4,3, az osztrák ATX 2,7 százalékos emelkedése is szépnek mondható. Az energia-túlsúlyos orosz tőzsde "szárnyalását" az olajár ma is folytatódó emelkedése táplálja, a fekete arany árfolyama jelenleg 2,5 százalékos pluszban tartózkodik.

Izlandi vírus

A BUX ebben a környezetben nagyon alulteljesít, ez a helyi gyenge makro-környezettel, és az ország magas sebezhetőségével lehet összefüggésben. Az újabb tetemes esésben a magyar gazdaság kedvezőtlen nemzetközi megítélése játssza a főszerepet, ugyanis a CNBC már kora reggel hazánk gazdaság kilátásait vette górcső alá az utóbbi hetek hazai fejleményeire reagálva. A bankpapírok pedig rendkívül érzékenyek a legkisebb hangulatváltozásra is, a spekulációk mostanra újból 2.900 forint alá nyomták az árfolyamot.

Az MNB elnöke, Simor András ugyanakkor viccnek nevezte azokat a piaci pletykákat, miszerint a magyar bankok ugyanolyan helyzetben lennének mint az izlandi bankok rémhírnek, és azt mondta, hogy "az államcsőd teljesen valószínűtlen".